Heyecana Ünlüler de Ortak Oldu!..

TED Bodrum Koleji'nde yapılan Öğrenci Birliği seçimleri ilginç kampanyalara sahne oldu. 3 ünlü sanatçının da çektikleri videolarla katıldığı seçim heyecanında, yarışı liderliğini Zeynep Fındık'ın yaptığı TED İZ grubu kazandı.

Heyecana Ünlüler de Ortak Oldu!..

TED Bodrum Koleji'nde yapılan Öğrenci Birliği seçimleri ilginç kampanyalara sahne oldu. 3 ünlü sanatçının da çektikleri videolarla katıldığı seçim heyecanında, yarışı liderliğini Zeynep Fındık'ın yaptığı TED İZ grubu kazandı.

TED Bodrum Koleji'nde öğrencilerde yerleşik demokrasi kültürünün oluşması, hoşgörü ve çoğulculuk bilincinin güçlendirilmesi, seçme/seçilme, oy kullanma, katılımcı olma ve iletişim kurabilme becerilerinin pekiştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen Öğrenci Başkanlığı seçim süreci, hafta boyunca devam etti. Öğrenci Birliği seçimleri için yarışan TED İLERİ, TED İZ ve TED SES grupları hafta boyunca yaptıkları çalışmalar ve vaatleriyle arkadaşlarından oy istedi. 3 grup, geçtiğimiz günlerde tören alanında da arkadaşlarına hitap ederek kendilerini tanıttı ve gerçekleştirmeyi planladıkları projelerini paylaştı. 

Seçime katılan gruplardan Başkan adayı Mehmet Güneri olan TED SES grubu ise seçime bir gün kala sosyal medya hesaplarında yayınladıkları üç video ile dikkatleri bir anda üzerine çekti. Ünlü sanatçılar Alp Kırşan, Klarnet Virtüözü Serkan Çağrı ve Pop Müzik Şarkıcısı Özgün Uğurlu, çektikleri videolar da TED SES Grubunu desteklerini söyleyerek, grup adına öğrencilerden oy istediler. 

Okul genelinde bütün öğrencilerin seçmen olarak katıldığı seçimler büyük bir heyecan ve demokratik bir ortamda tamamlandı. Geleneksel seçim süreci ritüellerinin hepsinin uygulandığı dört gün sonunda öğrenciler bugün yeni başkanlarını seçmek üzere oylarını kullandı. Genel ve yerel seçimlerin sandık ortamında yapıldığı Türkiye'de, TED Bodrum Koleji öğrencileri ise okul meclis üyelerini elektronik ortamda seçti. Öğrenciler online olarak hazırlanan seçim sistemine ıpad ve bilgisayarlarından giriş yaparak güvenli bir ortamda oylarını kullandı. Seçim işleminin oy pusulalarına gerek kalmadan elektronik ortamda yapılmasını sağlayan sistem sayesinde, kullanılan oyların adaylara göre dağılımı okulun konferans salonunda grafiksel olarak an be an takip edildi. 

Yapılan oylama sonucunda oyların % 51'ini alan TED İZ grubu seçimi kazanırken, ünlülerin desteğini arkasına alan TED SES Grubu % 48'de kaldı. Alt sınıf öğrencilerinden oluşan ve büyük bir özgüven ortaya koyarak seçime katılan TED İLERİ Grubu ise % 1 oy aldı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler sonucu coşkuyla kutlayarak, seçimleri İlkokul seviyesinde kazanan TED Şampiyonları ile Lise/Ortaokul seviyesinde kazanan TED İZ ekibini tebrik etti.