Heykeller Yeni Yerinde...

Antik Halikarnassos'un 3 simge isminin Bodrum Kalesi önündeki heykelleri, bakım ve onarımlarının ardından Gıda Çarşısı önüne yerleştirildi.

Heykeller Yeni Yerinde...

Restorasyon çalışmaları yapılan Bodrum Kalesi önünde sergilenen, antik Halikarnassos'un simge isimleri tarihin babası Herodot, Kral Mausolos ve karısı Artemisia’nın heykelleri, geçen 1 Temmuz’da Bodrum Belediyesi'nce bakım yapılmak üzere kademeye götürülmüştü. 

Konu ile ilgili Kent Haber’e bir açıklama yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Kalemizin önünde Herodot, 2. Artemisia ve Mausolos’un heykelleri vardı. O heykeller belediyemize ait. Belediyemiz tarafından yaptırılmış. Ancak restorasyon esnasında oraya gişe için konulan birimin arkasında kaldı. Biz onları uzmanların da görüşünü alarak Gıda Çarşısı’na, Bodrum’un girişine yerleştiriyoruz. Bu konuda halkımızın içi rahat olsun. Onlar, hak ettiği yeri bulacak” ifadelerini kullanmıştı. 

Kademede bakımları tamamlanan heykeller, vinçlerle Cevat Şakir Caddesi’ndeki Gıda Çarşısı önüne konuldu. Heykellerin yerleştirildiği mermer kaplama platformlara Herodot, 2. Artemisia ve Mausolos ile ilgili bilgiler yazıldı.