İdil Biret Müzik Ziyafeti Verdi...

Dünyaca ünlü piyona sanatçımız İdil Biret, Bodrum Antik Tiyatro’da dinleyicileriyle buluştu. Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği müzik festivalinde, Dünyaca Ünlü piyano sanatçısı İdil Biret Bodrum Antik Tiyatro’da sahne aldı.

İdil Biret Müzik Ziyafeti Verdi...

Teması Beethoven'ın 250'inci doğum yıldönümü olan etkinlikte, piyanist İdil Biret ve Kemal Cem Yılmaz, Münif Akalın yönetimindeki Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası eşliğinde sahne aldı. Halka açık konserde, Beethoven'ın 1'inci ve 5'inci piyano konçertosu seslendirildi.

Konser girişinde herkesin ateşi ölçülürken müzikseverler konseri maskeyle izledi. 

Etkinliği izleyenler arasında CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat da yer aldı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün 2. İdil Biret Müzik Festivali sonunda yaptığı konuşmada 70 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’ni Dünyada başarıyla temsil eden İdil Biret ile gurur duyduklarını, önümüzdeki yıllarda da kendisini Muğla sahnesinde ağırlayacaklarını belirterek şöyle dedi:

“Müthiş enerjisi ve sahnesiyle İdil Biret’i dinlemenin mutluluğunu yaşıyoruz. İdil Biret Muğla’da ilk defa Yatağan Stratonikeia’da on binlere konser verdi. Daha sonra yine Stratonikeia konseri ve İdil Biret Müzik Festivali’nin ilkiyle Menteşe ve Marmaris’te sanatseverlerle buluşturduk. Şimdi de Bodrum Antik Tiyatro sahnesinde bir dev var. İdil Biret’in deyimiyle müziği bir meslek olarak değil,misyon olarak görüyor ve Türkiye Cumhuriyeti’ni tüm dünyada başarıyla temsil ediyor. Kendisiyle gurur duyuyor ve çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu dev sanatçının arkasında çalan Muğla Büyükşehir Belediyesi orkestramıza da teşekkür etmek istiyorum. Önümüzdeki yılda Muğlamızda İdil Biret’i ağırlayacak ve onu sanatseverlerle buluşturacağız” dedi.

Festivalde 23 Temmuz'da İdil Biret, Can Okan ve Buğra Yüksel sahne alacak. Beethoven'ın 2, 3 ve 4'üncü piyano konçertosu seslendirilecek.