İhraç Talebiyle Disiplin Kurulunda!

Yalıkavak’ta 1999-2014 yılları arasında muhtarlık yapan Ragıp Kalın hakkında üyesi olduğu CHP’den “Kesin İhraç” istemiyle tedbirli olarak disiplin soruşturması başlatıldı. 

İhraç Talebiyle Disiplin Kurulunda!

Yalıkavak’ta 1999-2014 yılları arasında muhtarlık yapan Ragıp Kalın hakkında üyesi olduğu CHP’den “Kesin İhraç” istemiyle tedbirli olarak disiplin soruşturması başlatıldı. 

CHP üyesi Ragıp Kalın hakkında 2019 yerel seçimlerinde İYİ Parti Bodrum Belediye Başkan Adayı Mehmet Tosun ve Demokrat Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon’u destekleyici sosyal medya paylaşımları yaptığı gerekçesiyle disiplin soruşturması başlatıldı. 

İl Disiplin Kurulu Başkanı Nihal Anlı Coşkun imzasıyla Ragıp Kalın’a gönderilen disiplin soruşturması ile ilgili belgede şu ifadelere yer verildi:

“Sayın RAGIP KALIN Partimiz il Yönetim Kurulunun 13.11.2019 tarih ve 24 sayılı kararı ile; "31.03.2019 Yerel Seçimin sürecinde partimiz ve adayımız aleyhinde İYİ partinin seçim çalışmalarına katıldığınız, İYİ Parti Bodrum ilçe belediye başkan adayı Mehmet Tosun'un seçim ofisinde bulunduğunuz, Mehmet Tosun'un seçim afişlerini sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak İYİ Parti lehine seçim propagandası yaptığınız, aynı zamanda DP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Kocadon'u destekleyici paylaşım yaptığınız, bu şekilde üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranışlarda bulunduğunuz, parti adaylarına karşı yada başka parti adayından yana açık yada gizli çalıştığınız, partinin temel ilkelerine aykırı siyasal çalışmalara ve eylemlere katkıda bulunduğunuz" iddia edilerek, Parti Tüzüğümüzün 68/1/b/d ve e maddesini ihlal ettiğiniz iddiasıyla, hakkınızda "KESİN ÇIKARMA CEZASI" verilmesi istemiyle, tedbirli olarak disiplin soruşturması başlatılmıştır. Ekte gönderilen ve yukarıda açıklanan vakıalarla ilgili yazılı savunmanızı bu yazının tarafınıza tebliğinden itibaren 15 gün süre içinde İl Disiplin Kurulu Başkanlığımıza iletmenizi, savunma yapmadığınız takdirde dosyada mevcut bilgi ve belgelere göre karar verileceği ve İl Disiplin Kurulumuzca 23.12.2019 tarihinde saat 13:00'daki toplantımızda konunun görüşüleceğinin bilinmesini rica ederim.”

Gönderilen belgede Ragıp Kalın’ın sosyal medya paylaşımları da yer aldı. Disiplin soruşturması ile ilgili bir savunma hazırlayan Ragıp Kalın ise şunları dile getirdi:

"Sayın Mehmet Kocadonla ilgili olarak, hayatın doğal akışı içerisinde geçmişten gelen bir tanışıklığımız olan, aynı zamanda uzun yıllar aynı partide önemli görevler üstlenmiş iki yol arkadaşı olarak, Sayın Mehmet Kocadon’a her ne kadar rakip de olsa başarılar dilemek her şeyden öte hem insani, hem siyasi bir nezakettir ki ben de bu gereği yerine getirdim. 

Sayın Mehmet Tosunla ilgili olarak, Sayın Mehmet Tosun, Konacık Beldesi Belediye Başkanlığı yaptığı dönemden beri tanıdığım son derece saygıdeğer bir yönetici ve siyaset adamıdır. Sayın Tosun Millet İttifakının CHP ile ana gövdesini oluşturan İYİ Parti'de halen üst düzey görevlerde bulunmaktadır. Paylaşımlarında doğrudan Sayın Mehmet Tosun'un adını vererek destek istemem söz konusu değildir. Sayın Mehmet Tosun'a karşı CHP adayını karalayan bir paylaşımım ise kesinlikle bulunmamaktadır.

Sayın Numan Cömertle ilgili olarak, Yerel seçim sürecinde, CHP Meclis üyeliği aday listesi belli olduktan sonra ve listelerde Yalıkavağı temsil edecek bir sıranın olmadığını görerek,Yalıkavağın Bodrum Belediye Meclisinde usulüne uygun bir biçimde temsili için, eski CHP’li yeni İYİ Partili, yakın dostum ve arkadaşım ve CHP ilkelerine en yakın olduğuna inandığım aday olan Sayın Numan Cömerti açıkça destekledim.”

Ragıp Kalın, savunmasında CHP ile İYİ Parti arasındaki ittifaka dikkati çekerek “Herşeyden öte iki seçimde ittifak yapan ve halen bu ittifakı sürdüren iki partiden birinin adayına sanki muhalefet adayıymış ve CHP ilkelerine aykırıymış gibi davranmak ve bu kişiyi desteklemek bir suçmuş gibi yansıtmak aynı zamanda ittifakı sorgulamaktır. Ne partim aleyhine çalıştım, ne adayları kötüledim, ne de partimin temel değerlerini hiçe saydım” ifadelerini kullandı.