İkizköy'de Susuzluk Eylemi...

İkizköy Çevre Komitesi üyeleri, “Salgın burada, suyumuz nerede?” diyerek, İkizköy’de yaşanan susuzlukla ilgili basın açıklaması düzenledi ve mahallede susuzluğa tepki olarak, görünür noktalara pankart ve döviz astı.

İkizköy'de Susuzluk Eylemi...

İkizköy Çevre Komitesi üyeleri ve mahalleli, Milas’a bağlı İkizköy’de susuzluk sebebiyle basın açıklaması düzenledi. Termik santralin köyü ellerinden almakla yetinmediğini, İkizköy’ün suyunu da aldığını öne süren İkizköy Çevre Komitesi’nden İyizköylü Esra Işık, “Burası İkizköy daha doğrusu Yeniköy Termik Santrali’ne kömür sağlayan madeninin bizden çaldığı İkizköyümüzden geri kalan son mahalle ve ova. Uzun yıllardır tüm olumsuz etkileri ile burun buruna yaşadığımız kömürlü termik santral sadece köyümüzü elimizden almakla yetinmedi aynı zamanda suyumuzu da elimizden aldı. Ovamıza, köyümüze gelen suyun vanasını elinde tutan santralin keyfi uygulamaları yüzünden günler süren susuzluklar yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Işık, İkizköy’deki sıkıntıları dile getirdiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İkizköylüler olarak verdiğimiz yaşam ve su hakkı mücadelemizin sonucunda konu ile ilgili adımların atılmasından mutluluk duyuyoruz. Santralin sebep olduğu susuzluğun son bulması için Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin onayı ile MUSKİ’nin yapmaya başladığı yeni kuyu çalışmasını dikkatle takip ediyoruz. Ancak bu çalışmaların pandemi süreci nedeni ile uzayacağından ve geçtiğimiz hafta da yaşadığımız gibi günlerce sürecek su kesintilerinden korkuyoruz. Yaşamsal su ihtiyacımızı elimizden alan bu kesintilere bir de çevremizde duymaya başladığımız corona vakaları da eklenince korkumuz daha da artıyor. Santral yüzünden yaşadığımız bu susuzluğu kamuoyu ve yetkililere gösterebilmek için bugün mesajlarımızı bu pankart ve dövizlerle veriyoruz. Açıklamamızın ardından bu döviz ve pankartları köyümüzün ve ovamızın görünür her yerine asacağız. Su sorunumuzun çözüldüğü gün, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve MUSKİ yetkilileri ile el ele bu pankartları indirip kendilerine teşekkür ettiğimiz açıklamamızı basın ile paylaşacağız. Lütfen anlayın, su hayattır, susuzluk ölüm! Ölmeden gömülmek istemiyoruz ve Acilen su sorununun çözülmesini istiyoruz.”

Konuşmanın ardından, TEMA adına söz alan Sergender Sezer ve MUÇEP’ten Nurhan Yesilnur da İkizköy’deki sorunları dile getirdi.


Kaynak: Haber Milas