İkizler Sanayinin İlgi Odağı

Bodrum’da sanayide oto tamir bakım servisi hizmeti veren Trabzonlu ikiz kardeşler 47 yaşındaki Doğan ve Erdoğan Usta sempatiklikleriyle müşterilerin ilgi odağı oluyor. İş yerlerinin temiz olmasının yanı sıra besledikleri 11 kedi ile can dostların yanında oluyor. Çevrelerinde sürekli karıştırıldıklarını ifade eden Doğan Usta, “Ailemiz ve komşularımızdan bizi karıştıranlar çok oluyor. Bizi ayıran en belirgin özelliklerden biri kardeşim biraz daha sinirli, bana da güler yüzlü derler” dedi.

İkizler Sanayinin İlgi Odağı

Konacık Sanayi sitesinde oto tamir ve bakım hizmeti veren Trabzonlu ikiz kardeşler Doğan ve Erdoğan Usta 1988 yılından beri aynı işi yapıyor. Farklı birliklere gitmiş olsalar da aynı dönemde askerlik yapan Usta kardeşler, doğumlarından bu yana hiç ayrılmadı. Dünyaya 5 dakika önce gelen Erdoğan usta 4 çocuk babasıyken,  ikizi Doğan usta ise 3 çocuk babası. İş yerlerinde 11 kediyi besleyen ikiz kardeşler hayvan sevgisiyle sanayi esnafına örnek oluyor. İş yerlerinin temiz olması ise müşterilerin dikkatini çekiyor. 

“BİZİ AYIRAN EN BELİRGİN ÖZELLİK SİNİR VE GÜLER YÜZ”

İkiz kardeşiyle hiç ayrılmadığını söyleyen Doğan Usta, “Bu işe 1988 yılında ikiz kardeşimle beraber Samsun’da çıraklık yaparak başladık. 2000 yılında Bodrum’a geldik ve iş yerimizi burada açtık, ikiz kardeşimle beraber devam ediyoruz. Biz hiç ayrılmadık, askere farklı birliklere gitsek de aynı zamanda gittik. Biz çıraklık sürecimizde amcamızın yanında yetiştik. Bundan dolayı iş yerimize gelenler bize çok temiz ve titizsiniz diyor. İki kişi çalıştığımız için temizlik bizim için bir başka ve güzel oluyor. Hayvanları da çok seviyoruz. İş yerimizde 11 kedi var. Her sabah onlara mama veriyoruz. Bazen araba geldiği zaman bakıma, hislerimiz doğrultusunda ikimizde arızayı hemen belirleyebiliyoruz. Bizi ayıran en belirgin özelliklerden biri kardeşim biraz daha sinirli, bana da güler yüzlü derler. Kardeşim her zaman kendini belli ediyor daha sinirlidir. Bizim işimizde şuan maalesef eleman sıkıntısı var. Biz gelen kişiye işi gösteriyoruz birkaç gün duruyor ve gidiyor. Çırak yetişmiyor, 5-10 yıl sonra sanayici bu konuda zorluk çekecek” dedi.

“BİZİ SÜREKLİ KARIŞTIRIYORLAR”

Çevrelerinde sürekli karıştırıldıklarını belirten Doğan Usta, “Ailemiz ve komşularımızdan bizi karıştıranlar çok oluyor. Çocuklarımız küçükken bizi karıştırıyorlardı. İkiz kardeşimin çocuğu bazen bana baba diyordu, karıştırıyordu.  Büyüdükçe alışmaya başladılar. Bunun dışında beni ve ikizimi iş yerinde de karıştıran oluyor. Örnek vermek gerekirse, bazen benim iş yerinde olmadığım zaman oluyor. İkiz kardeşim bir arabaya bakıyor, ilgileniyor ve fiyatını veriyor. Araca ertesi günü gelmesi için gün veriyor. O gün de ikiz kardeşim iş yerinde yok. Müşteri geldiğinde buyur diyorum. Müşteri dün geldiğini belirterek aramızda ilginç diyaloglar yaşanıyor. Ben müşteriye arıcınıza bakmadığımı söylüyorum ancak müşteri benim baktığımı ifade ediyor. Aramızda şakalaşma oluyor ve benden 5 dakika büyük ikiz kardeşim var diyorum. Olamaz diyor ve daha sonra ikiz kardeşim geldiğinde çok şaşırıyor” diye konuştu.