İklim Eylemlerine Ara Verdiler

Bodrum’da 3 aydan bu yana farkındalık eylemi yapan İklim Acil Çalışma Grubu, eylemlerine ara verdi. 

İklim Eylemlerine Ara Verdiler

Bodrum’da 3 aydan bu yana farkındalık eylemi yapan İklim Acil Çalışma Grubu, eylemlerine ara verdi. 

İklim değişikliğine dikkat çekme için bir araya gelen ve aralarında ünlü sanatçı Zeynep Casalini’nin de olduğu Bodrum Kent Konseyi İklim Acil Çalışma Grubu, iklim krizi farkındalık eylemlerine bir süreliğine ara verdiklerini açıkladı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İklim krizi karşısında en kırılgan yerlerden biri olan Bodrum'un ahalisi olarak iklim aktivisti gençlerin çağrısına cevap verdik ve 20 Eylül 2019 3. Küresel İklim Grevi'nde harekete geçtik. Her hafta cuma günü iklim krizi farkındalık eylemleri düzenledik. Çalışmalarımızın 8. haftasında Bodrum Kent Konseyi'nde bir çalışma grubu kurduk. Sonrasında hareketimiz güçlenerek devam etti ve 6 Aralık 2019 4. Küresel İklim Grevi gününde 12. hafta eylemimizi gerçekleştirdik. Amacımız, dünyamız için son derece önemli olan ve alınması gereken önlemler konusunda geç kalındığı için artık bir "kriz" durumunu almış olan iklim değişikliği konusunda sesimizi duyurmak; hem yerel hem de küresel çapta "acil" önlemler alınmasını sağlamaktır.

Bodrum Kent Konseyi İklim Acil Çalışma Grubu olarak 12 hafta sonunda yerel olarak amaç hasıl olduğu için cuma günü eylemlerimize ara veriyoruz. Hareketimize olumlu yaklaşan Bodrum Belediyesi iklim krizi konusundaki hassasiyetini 5 Aralık 2019 tarihinde "İklim İçin Kentler" deklarasyonuna imza atarak da göstermiştir. 

Birleşmiş Milletler İklim Konferansı (COP 25) devam ederken; Boğaziçi Üniversitesi UN SDSN Türkiye, 350 Türkiye ve Yerel İzleme Araştırma ve Uygulamalar Derneği ortak girişimi ile 3-5 Aralık 2019 tarihleri arasında İstanbul'da "İklim İçin Kentler Çalıştayı" düzenlendi. Çalıştay sonunda aralarında Bodrum Belediyesi'nin de bulunduğu 24 belediye, Paris Anlaşması’nın 1.5°C hedefinin gerçekleşebilmesi için üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getireceklerini ve somut adımlar atacaklarını taahhüt ettiler.

Bodrum Kent Konseyi İklim Acil Çalışma Grubu olarak Bodrum Belediyesi'nin hazırlayacağı İklim Acil Eylem Planı'nı heyecanla bekliyoruz. Konuyu yakından takip edeceğiz. Bu süreçte yoğun olarak sahada iklim krizi konusunda eğitim ve farkındalık çalışmalarına devam edeceğiz. Etkinliklerimiz sosyal medya hesaplarımız ve Bodrum Kent Konseyi'nden duyurulacaktır.

Çocuklarımızla çıktığımız bu yolda, geçtiğimiz 12 haftalık süre içerisinde bizden desteklerini esirgemeyen başta Bodrum Halkı olmak üzere, Bodrum Belediyesi'ne, Kent Konseyi Çalışma Grupları'na, Sivil Toplum Kuruluşları'na ve siz değerli basın mensuplarına teşekkür ederiz.”