İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü

Bodrum İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden 1-7 Ekim Emzirme Haftası ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

İlk 6 Ay Sadece Anne Sütü

İlçe Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi sorumlu hekimi Dr. Yurdagül Sınmaz tarafından yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

“Anne Sütünün Korunması, Desteklenmesi ve Geliştirilmesi Anne sütünün önemi Anne sütü; bebek beslenmesinde yeri doldurulamayan ideal, özgün ve yaşayan doğal bir besindir. Bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesi için gerekli olan tüm enerji ve besin ögelerini içerir. Biyoyararlılığı yüksektir ve sindirimi kolaydır. Başta beslenme olmak üzere bebek ve anneye sağlık, bağışıklık, gelişimsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden pek çok yarar sağlar.

ANNE SÜTÜ HASTALIKLARDAN İYİLEŞMEYİ HIZLANDIRIR

Anne sütünün bebek açısından yararları; Bebeklerde duyusal ve bilişsel gelişimi destekler. İshal, pnömoni, otitis media, idrar yolu vb. enfeksiyon hastalıklarından korur. Sadece anne sütüyle beslenme, ishal ve pnömoni kaynaklı bebek ölümlerini azaltır. Hastalıklardan iyileşmeyi hızlandırır. Ani bebek ölüm sendrom riskini azaltır. Astım, egzama ve alerjik hastalıklardan korur. Çocukluk çağı yüksek tansiyon riskini azaltır. Çocukluk, adolesan ve erişkin dönem obezite riskini azaltır. İleri yaşlarda görülen tip II diyabet, kalp damar hastalıkları ve inme riskini azaltır.

Anne açısından yararları; Doğumdan sonra annenin hızlı iyileşmesine yardımcıdır. Over (yumurtalık) ve meme kanser riskini azaltır. Gebelikler arası süreyi uzatır. Annenin gebelik öncesi vücut ağırlığına çabuk dönmesine yardımcı olur. Annenin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmesini sağlar.

ULUSAL DÜZEYDE EKONOMİYE KATKI SAĞLAR

Toplumsal yararları; Anne sütüyle beslenme en güvenli (doğal, hazır, hijyenik), en çevreci beslenme yöntemidir. Sağlık harcamalarını, iş gücü kaybını ve bebek beslenmesine ilişkin harcamaları azaltarak aile ve ulusal düzeyde ekonomiye katkı sağlar. Anne sütü bebeklerin enerji ve besin ögeleri gereksinimlerinin ilk 6 ayda tamamını, 6-12. ayda yarısını, 13-24 aylar arasında ise üçte birini karşılar. “Sadece anne sütü ile besleme” su dahil herhangi bir yiyecek ve içecek verilmeksizin, bebeğin sadece anne sütü ile beslenmesi olarak tanımlanmaktadır.

EMZİRMENİN KORUNMASI, DESTEKLENMESİ VE GELİŞTİRİLMESİ

Bebeğin emmesi süt yapımını uyaran, annenin daha fazla süt salgılamasını sağlayan en önemli faktördür. Emzirmeye doğumdan sonra ilk yarım-bir saat içinde başlanmalı. Doğum sonrası anne ve bebeğin aynı odada kalmaları sağlanmalı. Emzirme ilk aylarda bebeğin isteğine göre ayarlanmalı, herhangi saatli bir program uygulanmamalı. Bebek gece de emzirilmeli. Emzik ve biberon kullanılmamalı. Tıbbi gereksinim olmadıkça bebeklere anne sütü dışında her hangi bir yiyecek ve içecek verilmemeli. Anne bebek ayrı kaldıklarında anne sütü sağılarak verilmeli. Emzirmeye ilk 6 ay sadece anne sütüyle, daha sonraki dönemde tamamlayıcı besinlerle birlikte 2 yıl devam edilmelidir. 

Anne sütünün korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi için; 

Gebeliğin başından itibaren tüm anne adaylarının bebeklerini anne sütü ile besleyebilecekleri konusunda inandırılmalı, cesaretlendirilmeli, motive edilmeli ve bilgilendirilmeli. Doğumdan sonra emziren annelerin iyi beslenmesi, yorgunluktan, stresten uzak kalması, uyku dahil düzenli bir yaşam biçimine sahip olabilmeleri için aile ve arkadaş çevresinden yardım alması. Toplum tarafından emzirmenin bebek için doğal, en kolay, sağlıklı bir beslenme yöntemi olduğunun anlaşılması ve alışveriş merkezleri, restoranlar, iş yerleri gibi sosyal alanlarda emziren annelere uygun ortamların sağlanması. Emzirme tekniği ya da emzirmeden kaynaklanan herhangi bir soruna sahip olan anneye emzirme danışmanları ve sağlık profesyonellerinin destek olmalı. Tüm sağlık çalışanlarının, sağlık profesyonellerinin, sivil toplum kuruluşlarının, işverenlerin, aile ve arkadaş çevresinin emzirmeyi destekleyen her türlü çabayı göstermesi önerilmektedir.”