İlk Kaynağı Başkan Aras Yaptı...

Bodrum ekonomisinin can damarlarından biri olan yat imalat sektöründe bugün sevindiren bir tören vardı. Oğuz Marin, Fransız ortağı ile girdiği ilk işinde 2 adet yelkenli teknenin yapımına başladı.

İlk Kaynağı Başkan Aras Yaptı...

Tavşanburnu Tersane bölgesinde faaliyet gösteren Bodrum Oğuz Marin'de bugün, Bodrum ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak olan 2 adet lüks teknenin kaynak töreni gerçekleştirildi. Teknelerin yapımına başlanıldığı hangarda düzenlenen kaynak törenine, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan, sektörün önde gelen isimleri ve deniz tutkunları katıldı.
 
Tören öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Oğuz Marin sahibi Emre Oğuz "Pandemiden dolayı yaşanan sıkıntılarımız aşmak için Fransız bir müşterimiz ile anlaşarak 2 adet tekne yapımına başladık. Kısmet olursa ileride ortaklığa dönüşecek bu çalışmalarımız neticesinde her yıl bir tekneyi denize indirmeyi planlıyoruz. Bu girişim sayesinde ekonomimize önemli bir katkı sağlayacağınıza eminiz" dedi.
 
Emre Oğuz, yapımına başlanan 50,5 metrelik 'Oğuz Khan' isimli teknenin dünyaca ünlü bir brooker şirketinde 14,5 milyon Avro'ya satışa çıktığını ve kar marjının çok yüksek olacağını belirterek, projenin ekonominin yanı sıra istihdama da katkısının önemli olduğunu ifade etti. 'Mıtıone' isimli 5,5 milyon Avro değerindeki 34 metrelik diğer tekneyi ise Fransız ortaklarıyla işleteceklerini sözlerine ekleyen Emre Oğuz, her iki tekneyi de önümüzdeki yaz başı denizle buluşturmak olduğunu belirtti.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende ilk olarak Denizciler Derneği Başkanı Erol Erdoğan konuştu. Tekneleri yapan firmaya ve denizcilik sektörüne hayırlı olmasını dileyen Erdoğan pandemi nedeniyle yaşanan sıkıntıların bir an önce geçmesini diledi. 

Daha sonra konuşan DTO Bodrum Şubesi Başkanı Orhan Dinç, baba mesleği olan bu sektörün gelişmesi ve ekonomiye daha çok katkı sağlaması için çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini belirterek, yat imalat sektörünün ülkemiz ve Bodrum için önemine değindi. 
 
BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Serdar Kocadon ise salgın nedeniyle yaşanan sıkıntı günlerin ardından yaşanan bu güzel gelişmeden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve denizcilik sektörünün canlı kalması gerektiğini ifade etti.

Törende son olarak konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilçede artık genç ve dinamik bir nüfusun varlığından bahsederek "Bodrum'un, iş dünyası, turizm sektörü olarak bu krizlerden çok çabuk çıkabileceğini düşünüyorum. Bodrum'u büyüklerimiz bir yere kadar getirdi ama şu anda işleri devralan çok genç ve dinamik bir kitle var. Gençlerimiz büyüklerinden aldığı mirası geliştirerek devam ettiriyorlar" dedi.
 
Başkan Ahmet Aras, Tersaneler Bölgesine sahip çıkacaklarını, bu bölgenin yollarını, altyapısını geliştirmek ve hatta helikopter pisti yapılması için çalışacaklarını sözlerine ekledi.
 
Konuşmaların ardından, protokol tarafından tekneye temsili kaynak yapıldı.        
 
Tekneler tamamlandığında 50.5 metreliik 'Oguz Khan' 6 kabin, 34 metrelik 'Mıtıone' ise 5 kabin ile deniz turizmine hizmet edecek.