İmar Yoluna Güvenlik Kulübesi!..

Bodrum’da bir sitenin kamu yolunu kapatarak halkın denize ulaşmasını engellediğini dile getiren bir vatandaş, yetkililere konuya müdahale edilmesi çağrısı yaptı.

İmar Yoluna Güvenlik Kulübesi!..

Türkbükü Mahallesi Hebil Caddesi’ndeki bir sitenin imar planlarında sokak olarak işli, kamuya açık yolun başına güvenlik kulübesi koyarak yolu kapatması ve vatandaşların geçişine izin verilmemesi tepkilere neden oluyor. Kent Haber’e ulaşan bir vatandaş, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bodrum İlçesi Türkbükü Mahallesi Hebil Cad. üzerinde bulunan Modalılar Sitesi, haksız ve hukuksuz şekilde kadastral yolu kapatmış ve halkın deniz kenarına inmesini engellemektedir. Size yolladığım resimlerde görüldüğü üzere 119/29, 119/11 ve 119/12 parseller arasında terk bırakılan ve imar planlarında da sokak olarak gösterilen yolun başına nöbetçi kulübesi koyarak vatandaşların aşağıya inmelerini engellemektedirler.

Bodrum'da denize girecek yerimiz kalmamışken, özel site ve işletmelerin kanuna nizama aykırı şekilde imar yollarını kapatmaları son derece üzerinde durulması gereken bir konudur. Onaylı imar planlarında kamu kullanımında olup halkın ulaşımını engellediği/kısıtladığı (güvenlik kulübeleri, bariyerler, kapanlar vb.) halkın kıyıya ulaşması noktasında da kısıtlama yarattığından kaldırılması gerekmektedir” dedi.

CİMER’e de konuyu şikayet ettiğini aktaran vatandaş, “Herkes kafasına göre kapatırsa halk denize giremez. Türkbükü’nde denize girecek yer kalmadı. Denize ulaşamıyoruz. Herkes bir yerleri kapatmış” diye konuştu. 

Öte yandan konuyla ilgili olarak Bodrum Belediyesi'nin de harekete geçeceği ve sitenin kendi mülkü olmamasına rağmen kapattığı yolla ilgili Bodrum Belediyesi’nin müdahalede bulunacağı öğrenildi. Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de geçtiğimiz haftalarda Bitez'de bir sitede yaşanan benzer bir sorunla ilgili olarak devreye girmiş ve kulübelerin kaldırılmasını sağlamıştı.