İmara Aykırı Bölümler Yıkılıyor!..

Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un ilçeye yaptığı inceleme ziyaretinin ardından tekrar gündeme gelen kontrolsüz yapılaşmalar ile ilgili ilk yıkım işlemi Gündoğan Küçükbük'teki Bo Viera projesinde başladı. 

İmara Aykırı Bölümler Yıkılıyor!..

Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un ilçeye yaptığı inceleme ziyaretinin ardından tekrar gündeme gelen kontrolsüz yapılaşmalar ile ilgili ilk yıkım işlemi Gündoğan Küçükbük'teki Bo Viera projesinde başladı. 

Geçtiğimiz Salı günü Bodrum'daki kontrolsüz yapılaşmayla ilgili gelen tepkiler üzerine ilçeye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait bir tekneyle Tilkicik, Küçükbük ile Demirbükü koylarında kaçak yapılaşmaya ilişkin denetimler yaptı. Bu denetimlerden sonra Bodrum Belediyesi'nin de daha önce imar planına aykırılıklarının bulunduğunu tespit ettiği The Bo Viera projesinin de içinde olduğu 1611 konut ve 4 otelin inşaatı durduruldu. Bakan Kurum, gazetecilere yaptığı açıklamada yapılan incelemelerde tespit edilen aykırılıkların giderilmesi ve yıkım işlemlerinin yapılması için ilgili firmalara 1 ay süre verildiğini, bu işlemler firmalar tarafından yapılmadığı takdirde kamu kurumlarının yıkım işlemi için devreye gireceğini açıkladı.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken bugün sabah saatlerinde Bodrum Belediyesi ekipleri, durdurulan 8 projeden biri olan The Bo Viera projesinin inşaatının devam ettiği Gündoğan'a gitti. Yıkım için gelen belediye ekiplerinin kepçelerinin kullanılmasını istemeyen firma yetkilileri, imar ile yapı ruhsatına aykırı olan bölümleri kendilerinin yıkacağını belirtti.

ŞİRKETTEN 'BİZ YIKALIM' KARARI

Bakanlığın 1 ay süre verdiği şirketin yetkilileri, yıkım için gelen belediye ekiplerinin kepçelerinin kullanılmasını istemedi ve kendilerinin kaçak bölümleri yıkacaklarını belirtti. Ardından ilk olarak sahile inilen asansör bölümünün yıkımına başlandı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Bodrum Belediyesi ekiplerinin gözetimindeki inşaat firması çalışanları, asansör bölümünün beton kısımlarını özel araçlarla kesmeye başladı. Beton blokların kesiminin tamamlanmasından sonra bunların vinçle alınacağı öğrenildi. Çalışmaların ne kadar süreceğine, beton blokların ne zaman kaldırılacağına dair gerek yetkililerden gerekse inşaat şirketi görevlilerinden açıklama yapılmadı.

İMAR DAVASI DANIŞTAY'DA

Ankara Ticaret Odası eski Başkanı Salih Bezci'ye ait şirketin (Besa Grup) 330 villa ve 80 odalı otelden oluşan The Bo Viera projesi, Bodrum'un Göltürkbükü ile Gündoğan mahalleleri sınırında inşa ediliyordu. Bodrum Belediyesi'nin ruhsat verdiği projenin yapımına, 2016 yılının Şubat ayında başlandı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca, onaylanan imar plan değişikliklerinin iptali için Muğla 2'nci İdare Mahkemesi'ne dava açıldı. Mahkemece, 2018'in Temmuz ayında alınan kararla plan değişikliğinde kamu yararı olmadığı gerekçesiyle yürütme durduruldu. Şirket tarafından da karara itiraz ederek, İzmir Bölge İdare Mahkemesi 3'üncü İdari Dava Dairesi'ne başvuruldu. Üst mahkemece, alınan kararın ve davanın, süre aşım nedeniyle kaldırılmasına oy birliğiyle karar verildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi avukatları, mahkemenin aldığı kararın temyizi için Danıştay'a başvurdu. Davanın Danıştay aşaması, henüz sonuçlanmadı.