İmmu-Nat'a Üstün Hizmet Ödülü...

2008’den beri Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’nde faaliyet gösteren İmmu-Nat Bitkisel İlaç ve Doğal Sağlık Ürün A.Ş., yeni projesiyle Türkiye Sanayici ve İş Adamları Vakfı tarafından ödüle layık görüldü.

İmmu-Nat'a Üstün Hizmet Ödülü...

Türkiye'de yetişen bitkilerden, gıda ve ilaç sanayisine yönelik etken madde üretimi yapan İmmu-Nat, "Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tarıma Dayalı Sanayi Projesi - AR-GE Çiftliği"ni hayata geçiriyor. Milas’ın Dörttepe Mahallesi’nde yürütülen projenin amacı; tarıma dayalı sanayi, bölgesel kalkınma, sıfır atık, doğa dostu üretim ve ekolojik tarım, milli ürün ve ihracat, istihdamın desteklenmesi, örnek model oluşturulması ve yaygınlaştırılması olarak ifade edildi. 

Enerji ihtiyacının güneş panellerinden sağlanacağı tesiste üretilen bitkilerin işlem sonrası çıkacak posaları ise tarım arazilerinde gübre olarak kullanılacak, 1000 adet tavuk arazide doğal ortamda beslenecek. Böylece zararlılar ile doğal mücadele, toprağa gübre desteği ve yem olarak üretimi yapılan yağlı tohumların posalarının tavuk tarafından tüketilmesi sağlanacak. 

İmmu-Nat Bitkisel İlaç ve Doğal Sağlık Ürün A.Ş.’nin bu projesi, Türkiye Sanayici ve İş Adamları Vakfı tarafından üstün hizmet ödülüne layık görüldü. Ödülü, vakıf başkanı Veli Sarıtoprak, İmmu-Nat Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akar’a takdim etti. Adnan Akar aynı zamanda vakfın onur kurulu üyesi oldu.

Türkiye Sanayici ve İş Adamları Vakfı Başkanı Veli Sarıtoprak, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türk sanayici ve İş Adamları Vakfı, 25 yıldır faaliyette bulunan Türkiye’nin sayılı Sivil Toplum kuruluşlarından biri. Biz bu ülkeye hizmet eden, taş üstüne taş koyan, duvara bir çivi çakan herkesin yanındayız. Onların destekçisiyiz, onları motive eder, onlara sahip çıkarız. Bu fabrikanın açılışını ben yapmıştım, çok yakından Adnan Bey’i takip ettim, baktım yine yeni yatırımlar peşinde. Ülke zor günlerden geçiyor, ülke kritik ve hassas günlerden geçiyor. Ekonomik olarak gerçekten çok zor durumdayız. Üyelerimizin çoğu iflas etti, işyerlerini kapattı, elemanlarını çıkarttı. Sosyal medyadan takip ediyorum, Adnan Bey yine yatırım peşinde, dünyanın yatırımını yapıyor, bu ülkeye nasıl katma değer sağlarım, nasıl adam çalıştırırım, nasıl bu yörenin insanına faydalı olurum, nasıl insanlığa şifa götürürüm, nasıl sağlık götürürüm onun bilici içinde. Biz Adnan Bey’i takdir etmeyelim de kimi takdir edelim. Vakıf Yönetim Kurulu’nun da aldığı kararla, bine yakın mütevelli heyetinin oy birliği ile kendisine Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı’nın Onur Kurulu üyeliğini takdim ettik. Bizim onursal üyemiz oldu. Ve kendisine Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı’nın (TÜSİAV) Üstün Hizmet ve Başarı Belgesi’ni bugün burada sizin huzurlarınızda takdim edeceğiz. Bu belge Adnan Bey’i borçlandırdı, Adnan Bey bunun ikincisini, üçüncüsünü yapacak. Çok yenilikçi bir insan, benim de dostum, dostluğu ile de gurur duyuyorum.”

İmmu-Nat Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Akar ise aldığı ödülden duyduğu memnuniyeti dile getirerek şunları söyledi;

“Sayın Veli Başkana ziyaretlerinden ve takdir ettikleri ödülden dolayı teşekkür ediyorum. Özellikle firma ve çalışanlarım adına. Tabi bu takdiri kullanma sebeplerini de sizlere izah etmek ve göstermek isterim. Panoda görmüş olduğunuz proje, Bodrum-Milas sınırında bulunan Dörttepe mevkiinde 15 dönüm arazinin firmamız tarafından satın alınması, tamamen ekolojik tarım çiftliği olarak inşa edilmesi ki şu anda yüzde 80’e kadar bu proje bitme aşamasına geldi. Bitiş tarihini de 2021-2022 olarak planladık. Ve bu tarihe kadar da muhtemelen tamamını bitireceğiz. Buradaki amacımız Milas sınırları içerisinde görünmesine rağmen, fabrikamız Bodrum’da olduğu için, Milas çiftliklerinde üretilen ürünlerin Bodrum’daki tesisimizde üretilerek nihai ürün haline getirilmesi, markalaşması ve Bodrum markası ile piyasaya arzı hususunu işler. Ama buradaki en büyük hedef ihracattır. İhracata gidebilmekte sürdürülebilirlik adına, tohumdan ihracata kadar tüm hususun kontrol edilebilmesi için bu projenin en dipten başlaması gerektiği şartı vardı. Bunu da bölgemizde bulabildiğimiz ve köyde yaşam alanı olan, köyde faaliyette olan vatandaşlarımızın da bulunduğu büyük bir tarım arazi bölgesinin içerisinde yaptık. Bu proje AR-GE çiftliği olarak geçmektedir. Fakat yapacağı çalışmalarla birlikte yanındaki 10 dönüme, diğer bir vatandaşımızın 20 dönümüne genişletilerek, olabildiğince de bu genişlemenin ucu açılarak onlara sistemin entegrasyonu içermektedir.”

Projenin aynı zamanda bir kırsal kalkınma projesi olduğunu vurgulayan Akar, sözlerine şöyle devam etti:

“Proje İmmu-nat’ın başlatmış olduğu bir proje. Fakat toplumla, halkla, köylüyle, tarımla devam eden insanlarında hayat bulacağı bir Kırsal Kalkınma Projesi olarak yapılmıştır. Tarım denince aklımıza hep gıda alanı değil, sanayi alanı da gelmeli düşüncesini de hayata geçirmeye çalışıyoruz. Doğal olarak buradaki amacımız İmmu-Nat’ın sürdürülebilirliğini sağlamak iken aynı zamanda da muhtemelen bu bölgede 50 kapı diye ifade ederiz biz, köyleri bir kapı olarak ifade ederiz, 50 kapının bu projeye ortak olabilmesini sağlamaya çalışacağız. Örneğin, geçen sene 20 dönüm enginar ekmişler, şimdi bu enginarların ekimini bize getirmelerini sağlayacağız. Yani bölgedeki işleyici firma olarak bölgenin ziraat yapan tüm insanlarının tarıma dayalı sanayiyi destekleyecek olan üretiminin satın almasını gerçekleştireceğiz. Bu sayede de bölgenin kalkınmasını hem başaracağız, hem de Türkiye’ye modelin bu şekilde kurulması gerektiği mesajını vereceğiz. Eğer bu başarılı olur ise şayet, aynı modeller ülkemizin birçok bölgesinde farklı şekillerde kopyalanma ihtiyacı hissedecektir. Çünkü şu ana kadar Türkiye’de tohumdan ihracata kadar olan hususta başarılmış bir bütün model yok. Ben kısaca projemizi size anlatmaya çalıştım. Veli Bey’e ve yönetim kurulu arkadaşlarımıza da ziyaretleri için tekrar teşekkür ediyorum.”

Veli Sarıtoprak ise “Biz size teşekkür ediyoruz. Böyle zor bir dönemde herkesin parasını altına yatırdığı, dövize yatırdığı, yastık altına koyduğu bir dönemde böyle bir yatırım yapmanız sizin bu ülkeye olan saygınız, sevginizi gösteriyor. Çok çok takdir ettik” şeklinde konuştu.