"İNAF GARİ" İÇİN OYUNCU ARANIYOR

Yapımcı-Yönetmen Harun Özakıncı’nın çekimlerine başlayacağı “GARİ” serilerinin 3.sü...

Yapımcı-Yönetmen Harun Özakıncı’nın çekimlerine başlayacağı “GARİ” serilerinin 3.sü “İNAF GARİ” filminde rol alacak oyuncular, Bodrum aksanıyla konuşan kişilerden seçilecek.

Filmde rol alacak karaterlerin çoğunluğunun Bodrumlu yerel karakterler olduğu için Bodrum lehçesinin doğru kullanılmasına özen gösteriliyor. Yönetmen Harun Özakıncı, çekeceği filmin tanıtımı için geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet caddesi ile Kumbahçe sahili arasında deniz dibi temizliği gerçekleştirmişti. Filmde "kaptan Elvan"ı canlandıran oyuncu Elvan Acar ile ev hanımı Hüsniye Cengiz basın karşısında Bodrum aksanıyla prova metnini okudular.

Filmde ismi geçen "İnaf" kelimesini "Yeter" anlamında kullanan Yapımcı Yönetmen Harun Özakıncı "Hadi Gari Cumhur" ve "Yürü Gari İbrahim" isimlerini taşıyan 2 adet Gari filmi yaptığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu da 3. Gari filmi “İnaf Gari”. Üçleme olsun diye yola çıktık ama bazı aksaklıklarla karşılaştık. Bu film Bodrum’dan Gökova’ya giden, mavi yolculuğa çıkan ekibin denizin dibinin pisliğini keşfetmesiyle başlıyor. Diyorlar ki biz bu en donanımlı en konforlu teknede çıkıyoruz ama denizin dibi rezalet. Denizin dibinden bir, iki üç dört çöp derken, ona haber, buna haber derken Gökova’da çok büyük bir seferberlik başlıyor. Denizin dibinden o kadar çok çöp çıkıyor ki uçaktan gözükebilecek ve bizim buraya yazdığımız gibi on, oniki metre her harfi olan “İnaf Gari” yazıyorlar. Film böyle başlıyor ve içinde de yerel bir hikayemiz var” dedi.

Özakıncı, Bodrum aksanlı oyuncuları cep telefonlarına okuyacakları metnin elektronik posta yolu ile değerlendireceklerini ifade ederek şunları söyledi:

"Deniz dibi temizliği ile alakalı Ekim ayında Bodrum da Gökova koylarında bir film çekeceğiz. Oyuncularımızı Bodrum dan arıyoruz. “Bodrum ağzı” yapabilen. Bunun içinde bir metnimiz var. Metnimizi, inafgari.com sitesine girip oyunculuğu düşünen arkadaşlarımız alıp, ezberlemeden, okuyarak, cep telefonlarına çekerek bize mail atsınlar. Bizde oyuncularımıza karar verelim diyoruz. Oyunculuk deneme çekimini, dijital platformda birbirimize uzakta olsak yapmak istiyoruz. Zaten metnimizde bir mesaj var. O mesajı da Bodrumlu ağzı ile verirsek, hem oyuncuların kabiliyetini göreceğiz. Hem de bütün ülkeye deniz dibi temizliği ile alakalı mesaj vereceğiz" dedi.

Filmin amacının denizlerin kirlenmesine dikkat çekmek olduğunu ifade eden Harun Özakıncı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu son Bodrum filminde, film misyonunu tamamlasın diye uğraşıyorum ben. Her film bir şey ile anıldığı gibi bu film de deniz dibi temizliğiyle anılsın. Bundan 20 sene evvel çok sevdiğimiz filmler bir sosyal öğeyi taşısaydı hala bugün o konuşuluyor olacaktı. Ben bunu yapmaya çalışıyorum. Bu film 13 Ekim Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir’in ölüm yıldönümünde motor diyecek. Biz bu etkinliği Türkiye sahillerinin hepsinde yapacağız. Bu bilinçlendirme, filmden insanları haberdar etme ve özellikle denizin verdiği alarmı insanlara anlatma mücadelesi" dedi.

Filmde rol almak isteyen vatandaşlar, [email protected] mail adresine başvurularını yollayabilirler.