İnşaatın Durdurulmasını İstediler

Kendilerine, "Bodrum Savunması Çağrı Grubu" adını veren grup tarafından Ortakent’te Diyanet Vakfı tarafından daha önce dini ve kültürel tesis olarak projelendirilen ancak geçtiğimiz haftalarda sadece cami yapımına karar verilen proje ile ilgili bir eylem gerçekleştirdi. Eyleme katılanlar ruhsatsız olduğunu iddia ettikleri camii inşaatının durdurulmasını istedi. Müftülük yetkilileri ise iddiaları yalanlayarak inşaat ruhsatının yenilendiğini açıkladı.

İnşaatın Durdurulmasını İstediler

Beş yıl önce Diyanet Vakfı tarafından Ortakent'te İslam Kültür Ve Medeniyeti Tanıtım Ve Bilgilendirme Merkezi (Külliye) projesi olarak Bodrum gündemine giren, daha sonrasında kamuoyunda yaşanan yoğun tartışmalar ve açılan davalar nedeniyle gündemden düşen proje ile ilgili geçtiğimiz haftalarda yeni bir gelişme yaşanmıştı. Diyanet Vakfı, projenin tamamını uygulamaktan vazgeçerek sadece cami inşaatının yapılmasına karar verildiğini açıklamıştı. 

Bugün inşaatın bulunduğu bölgede bir eylem yapan "Bodrum Savunması Çağrı Grubu", devam eden inşaatın ruhsatsız olduğunu ve durdurulmasını talep ettikleri bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı gurup adına mimar Arif İsmet Yılmaz okudu. 

Açıklamada Ortakent-Yahşi mahallesindeki 219 ada, 10 no’lu parselde, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yapımı devam eden inşaatın ruhsatsız olduğu iddia edilerek adli sürecin devam ettiği ifade edildi. Açıklamada, Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nce, söz konusu parsele yenileme ruhsatı vermenin usulsüz olacağı, eski ruhsatın geçerli olduğu kabul edilse bile, yapılacak değişiklikler nedeniyle ancak tadilat ruhsatı veya yeniden ruhsat verilebileceği, bunun da ancak eksiksiz ve mevzuata uygun proje dosyasının incelenmesi sonrasında Bodrum Belediyesi tarafından yapılabileceğini vurgulandı.

Bodrum Savunması Çağrı Gurubu adına yapılan açıklamada Bodrum Belediyesine de çağrıda bulunularak, yapımı sürmekte olan inşaatın durdurulması, yeniden ruhsat talebinde bulunulması halinde, yapılacak projenin mevzuata, Bodrum mimarisine ve sosyal yaşamına uygunluğunu sağlaması istendi.

Öte yandan konuyla ilgili Kent Haber'e konuşan bir müftülük yetkilisi ise iddiaları yalanlayarak, cami inşaatının ruhsatının olduğunu söyledi. Yetkili, proje ile ilgili çalışmaların, Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün 20 Ocak 2021 tarihinde verdiği ve 20 Ocak 2026 yılına kadar geçerli inşaat ruhsatı ile devam ettiğini belirtti. Aynı yetkili, proje ile ilgili hukuki süreçlerin de tamamlandığını konuyla ilgili İstinaf Mahkemesi'nin kesin kararının bulunduğunu ve temyiz aşamasında bir davanın bulunmadığını dile getirdi.