İNSAN HAKLARI TOPLANTISI

Milas İnsan Hakları Kurulu, Milas Kaymakamlığı toplantı salonunda aylık olağan toplantısını...

İNSAN HAKLARI TOPLANTISI
Milas İnsan Hakları Kurulu, Milas Kaymakamlığı toplantı salonunda aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. 10 kurul üyesinin katıldığı toplantıda ilk olarak geçtiğimiz ayki toplantıda iki konuda yapılan çalışmaların sonuçları hakkında kurul sekretaryası tarafından üyelere bilgilendirmelerde bulunuldu.
Kurulun gündemini ise başvuru kutularına bırakılan ve elden başvuru masasına verilen dilekçeler oluşturdu.

İlk olarak ‘Yıldızlar da Kayar’ rumuzuyla kurul gündemine gelen isimsiz dilekçede, ilçe genelindeki okulların bahçelerinde bali çeken gençler olduğu belirtilerek, bazı büfe ve bakkallarda bali satışı yapıldığı iddia edildi. Konuyla ilgili görüşmeler yapan İnsan Hakları Kurul Üyeleri gerekli olan araştırmaların yapılması için, Milas Emniyet Müdürlüğü’ne, Milas Belediyesi’ne ve Milas İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı’na yazılar yazılmasını kararlaştırdı.

Kurulun gündeminde yer alan bir başka dilekçe ise 12 yaşındaki Ersin Yüksel’in müracaatı oldu. Yüksel, ikamet ettiği evin altında imalat yapan bir ekmek fırınının gerekli olan koşulları yerine getirmeden çalışmalar yaptığı belirterek, gerekli olan incelemelerin yapılmasını istedi.
Konuyla ilgili kısa bir konuşma yapan Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, Milas’taki fırınların tamamının denetlenmesi gerektiğini belirterek, bu konuda bir denetleme ekibi oluşturacaklarını ve gerekli olan şartları taşımayan fırınlara kapatmaya varan cezai müeyyideler uygulayacaklarını söyledi. Kaymakam Atçı ayrıca kimsenin insan sağlığıyla oynamaya hakkı olmadığını da sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz toplantıda 75. yıl Milas Devlet Hastanesi’nde görev yapan taşeron bir firmanın, işçilerinin haklarını ihlal ettiği yönündeki iddialar incelendikten sonra aynı firmanın hak ihlali yaptığı yönünde alınan karardan sonra aynı firma hakkında verilen bir başka dilekçe ele alındı. İbrahim Yalçın tarafından verilen dilekçede, 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi’nde görev yapan temizlik firmasında 7 yıl çalıştığını ve emekli olmasına karşın kendisine emekli ikramiyesinin verilmediğini iddia etti.
Kurul tarafından konuyla ilgili yapılan görüşmelerde ise gerekli olan kurumlara yazılar yazılması ve ön inceleme yapılması istendi.