İNSAN KAÇAKÇILIĞINA 12 TUTUKLAMA

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı...

İNSAN KAÇAKÇILIĞINA 12 TUTUKLAMA
İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Büro Amirliği ekipleri, insan kaçakçılığı yapan organizatörlere yönelik İzmir başta olmak üzere, aralarında Muğla'nın da olduğu 9 ilde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, 8'i yabancı, 35 kişi gözaltına alındı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Büro Amirliği ekipleri, kaçakları yasa dışı yolla yurt dışına çıkarmak isteyen bir şebekeyi takibe aldı.

Yapılan araştırmaların ardından insan kaçakçılığı yapan organizatörlere yönelik İzmir, İstanbul, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Muğla, Hatay ve Şırnak'ta operasyon düzenlendi. Operasyonlarda şebeke lideri olduğu ileri sürülen S.T. ile birlikte 8'i yabancı, 35 kişi gözaltına alındı.

Yabancılardan 7'sinin Suriye, 1'inin Eritre uyruklu olduğu belirlendi. Şebeke üyelerinden Suriyeli olan ve üzerinden 200 bin TL çıkan M.S.'nin yurt dışına götürülecek kaçakları ayarladığı öğrenildi. Türkiye'ye çeşitli yollarla giriş yapan kaçaklarla ilk olarak yabancı uyruklu olan ve göçmen başı olarak isimlendirilen kişiler aracılığıyla bağlantı kurulduğu saptandı. Otobüsle geçişin yapılacağı illere taşınan kaçakların buralardan hızlı geçişlerini sağlamak için sürat tekneleri kullanılarak Yunanistan adalarına götürüldükleri belirlendi.

Şebekenin İtalya için de, Muğla'dan açık denize kaçakları taşıdığı öğrenildi. Yunanistan için 2 bin 500 ile 5 bin dolar, İtalya için 10 bin dolar alan şebekenin, bu parayı, göçmenleri organize eden liderlerden yolculuğun tamamlanmasının ardından aldığı tespit edildi. 35 şüpheli, işlemlerin tamamlanmasının ardından "örgütlü olarak göçmen kaçakçılığı yapmak suçundan" adliyeye sevk edildi.

SON SEKİZ AYDA 29 OPERASYON

İzmir'de son 8 ay içerisinde düzenlenen 29 operasyonda, yasa dışı yolla yurt dışına çıkmak isteyen 555 mülteci, Aydın, Çanakkale, Edirne, Muğla ve Balıkesir'de yakalandı. Şebeke üyelerine yönelik gözaltına alınan 27 organizatörden 12 kişi tutuklandı. Zanlılarla birlikte 98 can yeleği, kaçakların sevkinde kullanılan 11 araç, 2 tekne, 1 tekne motoru ile bot şişirmede kullanılan bir hava pompası ele geçirildi.