İşin Uzmanı Açık Görüş'e Konuştu

Doçent Dr. Ceyhun Özçelik, Bodrum'un özellikle son yıllarda en büyük problemlerinden biri haline gelen sel baskınları hakkında önemli açıklamalar yaptı.

İşin Uzmanı Açık Görüş'e Konuştu

Kent TV ekranlarında canlı olarak yayınlanan, Ayhan Ongun'un hazırlayıp-sunduğu Açık Görüş programına katılan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Ana Bilim Dalı Başkanı Doçent Dr. Ceyhun Özçelik, Bodrum'un özellikle son yıllarda en büyük problemlerinden biri haline gelen sel baskınları hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Geçtiğimiz hafta Muğla’da yapılan 10. Ulusal Hidroloji Kongresiyle ilgili de bilgiler veren Özçelik, "Değişen küresel iklim koşullarına bağlı olarak yaşadığımız doğa olaylarını yakından takip etmemiz halinde, gerek öncesinde, gerekse sonrasında alınacak tedbirlerle verebileceği zararı en aza indirmek mümkün olabilir" dedi.

Üç yılda bir yapılan, bundan sonra iki yılda bir yapılması kararlaştırılan Ulusal Hidroloji Kongresinin Muğla’da gerçekleştirilmiş olmasının bile bölgemiz için bir kazanç olduğuna dikkat çeken Ceyhun Özçelik, konuşmasında ana hatlarıyla şu konulara değindi;

“Dünyamız farklı nedenlerle iklim değişikliklerine maruz kalmakta, bu nedenle de zaman zaman doğal afetler oluşmaktadır. Ülkemiz de bu durumdan etkilenmekte, özellikle de şiddetli yağmurların olduğu zamanlar su taşkınları çevreye zarar vermektedir. Bunların önlenebilmesi için stratejik planlar yapılmalı, kentlerin üst yapı çalışmalarıyla alt yapı hizmetleri bu durumlar dikkate alınarak planlanmalıdır. Kamu ve yerel yönetimlerle ilgili kuruluşların koordinasyonunun sağlanması çok önemlidir. Değişen küresel iklim koşullarına uygun şehircilik anlayışının temel alınması halinde bu sorunların çözümü çok zor değildir.”

Bodrum'da sıkça yaşanan içme suyu borularının patlamasıyla ilgili soru üzerine “yalnızca boruların ebadı, cinsi ya da iç basınca bağlı olarak patlamaları meydana gelmiş olması pek mümkün değildir. İşletmecilik hatası olabileceği gibi boruların yataklanması da gereği gibi yapılmamış olabilir" dedi.

"Su taşkınlarının önlenebilmesinin yolu, alınacak önlemlerin mutlaka şehir planına uygun yapılmasından geçer" diyen Ceyhun Özçelik, ”Bodrum belediyesinin DSİ ve Muski’nin bu konudaki çalışmalarına müdahil olması zorunludur. Aksi halde Bodrum’un alt yapısı ve üst yapı hizmetleri dikkate alınmadan yapılacak her şey yeni sorunları beraberinde getirecektir" diye konuştu.

Programın tekrar yayınlarını Kent Tv ekranlarında izleyebilir, tüm yayın kaydını Kent Tv'nin Facebook ve Youtube hesaplarında bulabilirsiniz.