İstiklal Marşı'nın Kabulünün 99. Yılı

12 Mart İstiklal Marşının Kabulü’nün 99. yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy'u anma etkinlikleri kapsamında Bodrum'da bir program düzenlendi.

İstiklal Marşı'nın Kabulünün 99. Yılı

Konacık Mahallesi’ndeki Herodot Kültür Merkezi’ndeki programa Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, İlçe Garnizon Komutanı Albay İzzet Adagideli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aslan Korkmaz, İlçe Nüfus Müdürü Ahmet Güner, Ak Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardında günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kerem Aydınlar Ortaokulu Müdürü Mehmet Ali Durmuş, şunları dile getirdi:

“Milli dilimiz Türkçe, Orta Asya’dan gelen ortak tarihimiz, şanlı bayrağımız, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Atatürk gibi İstiklal Marşımız da bizi Türk Milleti olarak tanımlatan ortak değerin başında gelir. İstiklal Marşı milletimizin özgürlük ve ulusal egemenlik Türküsüdür. İstiklal Marşımız milletimizi zor günlerde tek vücut olarak birbirine bağlayan moral kaynağı olmuştur. Olmaya da devam etmektedir. O, ulusal kurtuluşumuzun milli destanıdır. Milli marşımızı milletçe hep bir ağızdan haykırdıkça milli birliğimiz pekişmekte, coğrafyamızdaki olan biteni gördükçe de ne kadar şanslı bir millet olduğumuz anlamaktayız.”

Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ise yaptığı konuşmada şu sözlere verdi:

“İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 99. yılında bu günü kutluyor ve vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyoruz. Ben bu etkinliğe katılan, İstiklal Marşımızı coşkuyla okuyan, şiir yazan, kompozisyon yazan tüm öğrenci kardeşlerimizi tebrik ediyorum.”

Kerem Aydınlar Okulu ve Doğa Koleji’nin hazırladığı programda Mehmet Akif Ersoy’un hayatını anlatan slayt izlendi, ‘İstiklal Marşı Okuma Yarışması’nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi, Mehmet Akif’in yazdığı ‘Cenk Marşı’ ve ‘Yeis’ şiirleri okundu, ‘İstiklal Marşı Nedir?’ etkinliği yapıldı, ‘Kurtuluşa Giderken’ adlı oratoryo sunuldu.