İzmir'de 20 Bina Yıkıldı!..

İzmir açıklarındaki deprem nedeniyle Bornova ve Bayraklı ilçelerindeki bazı binalar yıkıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir açıklarındaki depreme ilişkin, 20'ye yakın binada yıkım ihbarı olduğunu bildirdi. Seferihisar'da depremin etkisiyle deniz seviyesi yükselmesi sonucu bazı cadde ve sokaklar su altında kaldı.

İzmir'de 20 Bina Yıkıldı!..

Merkez üssü Ege Denizi'nin Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrası kent genelinde çok sayıda binada hasar oluştu. Kentte Bayraklı ve Bornova ilçelerinde yüksek katlı bazı binaların yıkıldığına yönelik ihbarlar geldi. Enkaz altında kalanların kurtarılması için çalışma yürütülüyor. Öte yandan vatandaşlar, ağır hasar gören binaları tahliye etmeye devam ediyor. Vatandaşların panik yaşadığı deprem sonrası ana arterlerde trafik sıkışıklığı yaşanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer: "20'ye yakın binada yıkım ihbarı var"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer merkez üssü Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğündeki deprem sonrasında açıklamalarda bulundu. Deprem sonrası yoğun bir trafik yaşandığını belirten Soyer, "Şu anda derli toplu sağlıklı bir bilgi yok elimizde. Bazı ihbarlar aldık. Yıkılan binalarımız var. Özellikle Bayraklı, Bornova'da. Bunlarla ilgili bilgi almaya çalışıyoruz. Can kaybına dair bir bilgi yok elimizde. Şu an yoldayız. 20'ye yakın binada yıkım ihbarı var. Bayraklı'ya ulaşmaya çalışıyoruz. En kritik bölge Bayraklı, Bornova görülüyor" dedi.

Akşam saatleri itibariyle 4 binanın tamamen yıkıldığı 10'un üzerinde binanın ise hasar gördüğü İzmir'de arama kurtarma çalışmaları son hızıyla devam ediyor. 12 kişinin yaşamını kaybettiği depremde 438 kişinin yaralandığı bilgisi edinildi. Arama kurtarma ekiplerinin enkaza dönen binalardaki çalışmaları devam ediyor.

DENİZLİ VALİSİNDEN AÇIKLAMA

Denizli Valisi Ali Fuat Atik, tüm bölgede olduğu gibi Denizli'de de hissedilen 6,6 büyüklüğündeki depremle ilgili, "İlimizde depremle ilgili herhangi bir can ve mal kaybı bulunmamaktadır" dedi. Atik, AA muhabirine, depremin Denizli'de de hissedildiğini söyledi. İzmir'de yaşayan vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Atik, "İlimizde depremle ilgili herhangi bir can ve mal kaybı bulunmamaktadır. Tüm vatandaşlarımıza ve İzmir'e geçmiş olsun" dedi.

İZMİR, SON 111 YILDA 6 ve ÜZERİ 8 DEPREM YAŞADI...

Ege Denizi Seferihisar açıklarında 6,6 büyüklüğündeki depremle sarsılan kent ve yakınlarında, 1900'lü yıllardan itibaren son 111 yılda 6 ve üzeri büyüklüğünde 8 deprem meydana geldi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, sismik açıdan oldukça aktif bir ülke olan Türkiye'nin bu konudaki kritik kentlerinden İzmir'de geçmişten günümüze pek çok şiddetli deprem meydana geldi. İzmir ve yakınlarında 1900'lü yıllardan itibaren 6 ve üzerindeki büyüklükte yaşanan deprem sayısı, bugünkü 6,6 büyüklüğündeki depremle 8 olarak kayıtlara geçti.

19 Ocak 1909'da 6 büyüklüğündeki Foça depremini yaşayan kentte, bu afette 700 ev yıkıldı, ayrıca 1000 ev hasar gördü.
Bölgede 31 Mart 1928'de yaşanan 6,5 büyüklüğündeki Torbalı depremi de yaklaşık 2 bin evin yıkılmasına yol açtı. Deprem. İzmir, Manisa, Alaşehir, Uşak, Bayındır, Tire ve Ödemiş'te hasara neden oldu. 
22 Eylül 1939'da meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki Dikili Depremi'nde ise 1000 ev yıkıldı.
23 Temmuz 1949'daki 6,6 büyüklüğündeki Karaburun Depremi'ni yaşayan bölgede 2 bin 200 ev hasar gördü. Evlerin bazıları yıkılırken, bazılarının ağır hasarlı olduğu tespit edildi.
Merkezi Ege Denizi olan 6,8 büyüklüğündeki Söke-Balat Depremi'nin yaşandığı 16 Temmuz 1955'te ise 300 ev enkaza dönüştü.
6 Kasım 1992'de Seferihisar ilçesine bağlı Doğanbey Mahallesi merkezli 6 büyüklüğündeki depremin yaşandığı bölgede 60 kadar yapıda hasar oluştu. 
12 Haziran 2017'de ise yine Karaburun merkezli 6,2 büyüklüğündeki deprem meydana geldi.
İzmir bugün ise Seferihisar ilçesinin 17 kilometre açığında 6,6 büyüklüğünde depremle sarsıldı.