JANDARMA'DAN EL YAZMASI KUR'AN-I KERİM OPERASYONU

Bodrum'da yapılan operasyonda, 1277 yılında yazıldığı belirlenen ve 2 milyon Dolar...

JANDARMA'DAN EL YAZMASI KUR'AN-I KERİM OPERASYONU
Bodrum'da yapılan operasyonda, 1277 yılında yazıldığı belirlenen ve 2 milyon Dolar değer biçilen Kuran-ı Kerim ele geçirildi. Çalıntı olabileceği değerlendiren el yazması kutsal kitabın 600 bin TL.ye satılmaya çalışıldığı öğrenildi.

Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı Turgutreis Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri, sorumluluk bölgesi içerisinde bulunan Akçaalan Mahallesinde ikamet eden iki şahsın ellerinde bulunan el yazması bir Kur'an-ı Kerimi 600 bin TL. karşılığında satmak maksadıyla müşteri aradıkları duyumunun alınması üzerine operasyon başlattı.

Bodrum İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı birimler ile Turgutreis Jandarma Karakol Komutanlığı ekiplerince yapılan operasyonda, şüpheliler M.Ş. ve Ü.Ö. ile birlikte bahse konu Kur'an-ı Kerim ele geçirildi.

Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü ekiplerince Kur'an-ı Kerim üzerinde yapılan incelemelerde, eserin 1277 yılında tezhip sanatı ile süslenmiş, el yazması bir eser olduğu, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında bulunduğu, kitabın sayfalarının birinde mühür bulunması nedeniyle herhangi bir kurumdan veya Vakıflar Genel Müdürlüğü Camilerinden çalıntı olma ihtimali olabileceği değerlendirildi. Kitap, Müze Müdürlüğü tarafından muhafaza altına alınırken, şüpheliler işlemleri yapılmak üzere Jandarma Komutanlığına götürüldü.

Eserin üzerindeki mührün okunabilmesi için kriminal laboratuvar ortamında inceleneceği öğrenildi. Ayrıca yetkililerin, eserin müzayede değerinin çok yüksek olduğunu ve müzayede değerinin 2 milyon Dolar olabileceğini söyledikleri öğrenildi.