JANDARMA'DAN KABLO HIRSIZLARINA OPERASYON

Muğla merkez, Yatağan, Milas ve Bodrum'da yeraltına döşenen enerji nakil hatları,...

JANDARMA'DAN KABLO HIRSIZLARINA OPERASYON
Muğla merkez, Yatağan, Milas ve Bodrum'da yeraltına döşenen enerji nakil hatları, GSM operatörlerine ve Telekom'a ait kabloları çalarak hurdacılara sattığı ileri sürülen 14 kişiyi gözaltına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Muğla İl Jandarma komutanlığına bağlı ekipler tarafından Muğla Merkez, Yatağan, Milas ve Bodrum ilçelerinde enerji nakil hattı, Telekom'a ve GSM operatörlerine ait baz istasyonlarındaki kabloların kesilerek çalınma olaylarındaki artış üzerine çalışma başlatıldı. Jandarma tarafından sürdürülen takip sonrası Muğla Merkez, Yatağan, Milas ve Bodrum'da eş zamanlı operasyonlar gerçekleştirildi.

Hırsızlık olaylarını gerçekleştiren şahısların araç kiralama şirketleri ile bağlantılı olduğunun belirlenmesinin üzerine düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 10 kişi Milas ilçesinde, 4 kişi de diğer ilçe merkezlerinde jandarma tarafından gözaltına alındı. Operasyonda, 1 tona yakın yakılmış Telekom'a ait haberleşme kablosu, 1 tabanca, 10 kök hint keneviri, 21 adet GSM operatörlerine ait akümülatör, 200 litre motorin, 250 metre enerji nakil kablosu, 40 metre haberleşme kablosu, enerji nakil hatlarının kesilmesinde kullanılan 7 adet demir makas ve 15 adet kazma, kürek ve maket bıçağından oluşan el aleti ve hırsızlık olaylarında kullanıldığı ileri sürülen eldivenler ele geçirildi.

Yakalanan zanlıların hırsızlık yolu ile elde ettikleri enerji nakil hattı, GSM operatörlerine ait istasyonlardan ve Telekom'a ait haberleşme kablolarını Milas'ta bir hurdacıya sattıkları ortaya çıktı. Gözaltına alınan zanlıların sorguları Milas İlçe Jandarma Komutanlığında devam ederken, olayla ilgili bağlantısı bulunan kişilerin de arama çalışmalarının devam ettiği açıklandı.