Jeff Hakko'dan Müzeye Bağış...

Vakko Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Koleksiyoner Jeff Hakko, eski süngercilerin kullandığı malzemeleri, Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışladı.

Jeff Hakko'dan Müzeye Bağış...

Vakko Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Koleksiyoner Jeff Hakko, eski süngercilerin kullandığı malzemeleri, Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışladı.

Jeff Hakko'nun dünyada sayılı özel tarihi dalgıç malzemeleri koleksiyonlarından biri olan koleksiyonu, İstanbul Deniz Müzesi'nde koleksiyona ayrılan özel bölümde sergileniyor. Hakko, eski süngercilerin kullandığı başlık, sualtı feneri, kemer, ağırlık gibi 10 parça eski dalgıç malzemesini, Bodrum Deniz Müzesi’ne bağışladı. Bağışın ardından Jeff Hakko ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, basın mensupları ile bir araya geldi. Buluşmaya Belediye Başkan Yardımcıları Emel Çakaloğlu ve Hüseyin Tutkun da katıldı.

HEPSİ KULLANILMIŞ MALZEMELER

Burada koleksiyon ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren Hakko, “Bu müzede olmayan nesneleri bağışladım. Çünkü süngercinin dalabileceği neler vardı? Önce müzeye gelip onu değerlendirdim. Eksik olanları, mesela süngerci kemeri, bıçak, su altı feneri, topladığı süngerleri koymak için file, başlık ve onun üzerine monte edilen ön ve arka ağırlık. Bütün bunlar süngercinin emniyeti için ve denize dalabilmesi için gerekli malzemeler. Başlık Rus yapımı bir başlık, fener İngiliz, bıçak Alman, kayışların nereden geldiği belli değil ama büyük ihtimalle İngiliz. Filenin Türk yapımı olduğunu düşünüyorum. Ağırlık İngiliz. Başlık bir hayli eski, 1931 tarihli. Burada kullanılmamış bir malzeme yok. Malzeme çok eski. Hepsi de kullanılmış.” dedi.

SÜNGERCİLİĞİN MERKEZİ BODRUM

Süngerciliğin merkezi Bodrum olduğu için buraya bağışta bulunmak istediğini anlatan Jef Hakko, “Olay burada başladığı için buraya bağışladım. Bu malzemelerdeki teknoloji 1920 ile 1950 arasındaki teknoloji. Ondan sonra bu kıyafetler kullanılmıyor. Aletli ve tüplü dalışa geçiliyor. 1950’lerden önceki dönem. Bu tip malzemeler 1829 senesinde başlıyor. 1950’lere geliyor ve ondan sonra o teknoloji tamamen ortadan kalkıyor.” diye konuştu.

KOLEKSİYONUMDA 70’E YAKIN ANFORA VAR

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise Jef Hakko’ya teşekkür ederek “Jef Hakko çok değerli parçaları Müze Müdürümüz Selen hanımın da destekleriyle müzemize bağışladı. Bunlar çok değerli parçalar.  Benim de koleksiyonumda 70’e yakın anfora var. Hepsini çocuğum gibi seviyorum. Böyle bir şeyi bağışlamak, gelecek nesillere taşınmasını sağlamak da gönülden gelen çok önemli bir vasıf. Biz de onun bağışlarına burada sahip çıkmaya söz veriyoruz. Bundan sonra yapacağımız çalışmalarda Jeff Bey’in desteklerini her zaman bekliyoruz.” dedi.

Bodrum Deniz Müzesi’nin yerinin dar olduğunu ve genişleteceklerini ifade eden Ahmet Aras, “Bizim elimizde çok ciddi enstrümanlar var. Bu bölgede büyük bir mübadele yaşandı. Aya Nikola Kilisesi’nin bir mübadele müzesi gibi kullanılması gündemde. Barlar Sokağı’nda belediyemize ait, daha önce papaz evi olarak kullanılmış, şimdi Kortan’ın olduğu bölgeyi de değerlendireceğiz. Orayı artık kiraya çıkmayacağız ve müzelerimize aktaracağız.” ifadelerini kullandı.

Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu ise Jeff Hakko’nun yaptığı bağışı çok önemsediğini belirterek Hakko ve müzeye bağışta bulunan diğer kişilere teşekkür etti.  
Başkan Aras, Jeff Hakko’ya teşekkür plaketi takdim etti.