KABOTAJ BAYRAMI KUTLANIYOR

Türk karasularında kabotaj hakkının verilmesinin yıl dönümü olarak kutlanan 1 Temmuz...

KABOTAJ BAYRAMI KUTLANIYOR
Türk karasularında kabotaj hakkının verilmesinin yıl dönümü olarak kutlanan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Bodrum’da çelenk sunma töreniyle başladı.

Bodrum Liman Başkanlığı, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Bodrum Denizciler Derneği tarafından düzenlenen Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 89. yıl dönümü nedeniyle Bodrum Belediye Meydanı’nda çelenk sunma töreni gerçekleştirildi.

Törende, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitler için bir dakikalık saygı duşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. İstiklal Marşının okunması esnasında limanda bağlı tekneler de sirenlerini çalarak eşlik etti.

Bodrum Liman Başkanı Attila Beyli, Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Arf Yılmaz, Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz ve bazı daire amirlerinin katıldığı törende konuşan Bodrum Liman Başkanı Attila Beyli, şu ifadeleri kullandı:

"Bugün, ülkemiz içerisinde yük ve yolcu taşıma hakkının sadece Türk vatandaşları ve Türk Bayraklı gemilerle yapılmasının kanunla belirlendiği gündür. Denizin ekonomimize katkısı tartışılmaz bir gerçektir. Mavi vatanın incisi, deniz turizminin gözbebeği Bodrum'da kültürlü ve centilmen denizcilerin arasında yaşamak bambaşka bir heyecandır. Bayramın en güzeli ve coşkusuyla yaşanması gereken bir yerdir" dedi.

Denizlerimizin korunması gerektiğine dikkat çeken Beyli sözlerini şöyle sürdürdü;

"Yaşadığımız Bodrum'da denizin, kimileri için gelir kapısı, rengi ve güzelliği ile birçoğumuzun ruhunu dinlendiren bir unsur olduğunu unutmayalım ve denizlerimizi koruyalım. Ülkemizin bulunduğu coğrafyada refah ve güven içinde yaşamak için denizlere yönelmek, denizci kimliğimizi hatırlamak zorundayız. Denize ve denizcilere verilecek önem sayesinde Türkiye Cumhuriyeti büyüyecek ve güçlenecektir. Denizdeki bağımsızlığımızın tescili olan bu müstesna günü bizlere kazandıran başka ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm deniz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz" dedi.

Konuşmanın ardından çelenk sunma töreni sonra erdi. Kabotaj Bayramı etkinlikleri, akşam saatlerinde Kumbahçe Sahilinde düzenlenecek yarışma ve aktivitelerle devam edecek.