KAÇAK OTELLERİN YIKIMI SON DAKİKA KARARLARI İLE DURDURULDU

Bodrum koylarında yapılan incelemelerin ardından kıyı kanununa uymayan, kaçak ve...

KAÇAK OTELLERİN YIKIMI SON DAKİKA KARARLARI İLE DURDURULDU
Bodrum koylarında yapılan incelemelerin ardından kıyı kanununa uymayan, kaçak ve ruhsata aykırı yapılaşmalara karşı alınan ve bugün uygulanması beklenen yıkım kararları son dakikada İdare Mahkemesinden tekrar alınan yürütmeyi durdurma kararlarıyla uygulanamadı. Bugün yıkım çalışmalarına başlanacağı beklenen Thor Otel ve Blue Dreams otelin müracaatlarına, Muğla 1. ve 2. İdare Mahkemesince yürütmenin durdurulması kararı verildi.

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından bugün Torba’da bulunan Thor otelde başlaması beklenen yıkım çalışmaları, Muğla 1. ve 2. İdare Mahkemesinin aldığı kararla durduruldu. Yıkım için otel önüne gelen ve karardan haberi olmayan zabıta, sağlık ve polis ekipleri güvenlik kulübesinin camında asılı kararı görünce geri döndü.

Yıkım yapılacağı bilgisini alan gazeteciler sabah erken saatlerde otelin önünde ve çevresinde beklemeye başladı. Gazeteciler alınan yıkım kararının İdare Mahkemesince durdurulduğu yönündeki açıklamalar üzerine otel yöneticilerinin görüşüne başvurdu. Thor Otel'in Genel Müdürü Göktan Bal, gazetecilere yaptığı açıklamada, yıkım kararları ile ilgili olarak Muğla 1. İdare Mahkemesinden yürütmeyi durdurma kararı verildiğini söyledi.

Torba Kaynar bölgesinde çok uzun zamandan beri tartışma konusu olan yapılaşma faaliyeti içinde hakkında yasal yaptırım uygulanması için tutanak tanzim edilen 6 tesisten biri olan ve inşaat ruhsatı dahil olmak üzere hiç bir izni bulunmadığı halde yapımı tamamlanarak hizmete açıldığı iddia edilen 5 yıldızlı otelin Genel müdürü Bal, 5 Aralık tarihinde mahkemeye dilekçe sunduklarını belirterek şunları söyledi;

"Benim elime dün akşam saatlerinde ulaşan yürütmeyi durdurma kararı var. Torba'nın genel bir imar problemi olmasından dolayı bu yeni çıkan kıyı kenar kanununun 50+50 mesafesinde bazı otellerin bulunması sebebiyle verilen ruhsatlarda bir gecikme söz konusu oldu" dedi.

Bölgede yaşanan sorunun sadece kendi tesislerinde olmadığını ifade eden Bal, ruhsatla ilgili başvurularını yaptıklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti;

"Tek mağduriyet bizden kaynaklanmıyor. Diğer komşu otellerimizin de benzer mağduriyetleri söz konusu. Tahmin ediyorum bu problem bir kaç ay içinde çözümlenecektir. Ruhsat başvurumuz mevcut işlemler devam ediyor. Tahmin ediyorum 2014 yılının başında bu sorun çözümlenmiş olacaktır."

Bal, 2013 yılında yapılarak hizmete giren otelin 187 odalı olduğunu da kaydederek şöyle konuştu;

"Bu sene oldukça başarılı bir sezon geçirdik. Önümüzdeki sene inşallah ruhsat problemimizi çözüp devam edeceğiz. Yürütmeyi durdurma kararı ile ilgili bir süre belirtilmedi. Süreç yargının kararı. Ruhsatla ilgili başvurumuzu yaptık. Bölgenin genel olarak ruhsat sıkıntısı var o sorun halledildikten sonra problem ortadan kalkmış olacak" dedi.

Öte yandan bölgede tamamen veya kısmen ruhsat sorunu, ruhsata aykırı yapılaşmalar ve kıyı kanununa aykırı imalatları olan tesislerin Çevre Bakanlığı tarafından tebliğ edilen yıkım kararlarının uygulanmasına yönelik İdare Mahkemelerinden 2. kez aldıkları yürütmeyi durdurma kararlarının süreci nasıl etkileyeceği ise merakla bekleniyor.