Kaçaklarla Mücadele Kesintisiz Sürecek

Ruhsatsız yapılaşma ile mücadele kapsamında kurumlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla, Muğla Valisi Orhan Tavlı başkanlığında "Kaçak Yapılarla Mücadele" toplantısı yapıldı.

Kaçaklarla Mücadele Kesintisiz Sürecek

Valilik 75. Yıl Toplantı Salonunda düzenlenen toplantıya Vali Orhan Tavlı, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yusuf Kenan Topçu, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Sahil Güvenlik Güney Ege Grup Komutanı S.G. Kıdemli Binbaşı Süleyman Ercan ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömür Özdil katıldı.

Toplantı sonunda yapılan açıklamada, Muğla İl sınırlarındaki kara ve deniz alanlarının yaklaşık 454.876,00 hektarlık kısmının 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamında tescil edilen Doğal Sit Alanı ile 2872 sayılı Çevre Kanunu kapsamında tescil edilen Özel Çevre Koruma Bölgelerinde yer almakta olduğu hatırlatılarak, korunan alanlarda ve çevresinde kaçak yapılaşma ile mücadele edilmesi ve saha denetimlerinin arttırılması gerekliliğinin doğduğu vurgulandı.

Açıklamada, öncelikle Özel Çevre Koruma Bölgeleri, Doğal Sit Alanları ve Kıyı Kanunu’na tabi alanlar olmak üzere İl sınırları içerisindeki tüm alanlarda bugünden itibaren özellikle turizmin yoğun olduğu Fethiye, Bodrum ve Marmaris ilçelerinde 2021 yılı inşaat sezonu bitimine kadar Muğla Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personelleri tarafından kaçak yapılaşmanın önlenmesi amacıyla helikopter ve dronelarla saha denetimlerinin yapılacağı belirtildi.

Kaçak yapılaşmanın bulunduğu coğrafyanın jeopolitik, topografik yapısı ve iklim özellikleri nedeniyle ülkemizde depremler başta olmak üzere sel, taşkın, orman yangınları, heyelan gibi doğal afetler sık yaşanmakta olduğu ifade edilerek mevzuata aykırı olarak inşa edilen yapıların doğal afetler sonrası oluşabilecek can ve mal kaybı riskini artırdığı vurgulandı. Bu nedenle kaçak yapılaşmaya ilişkin olarak Belediye Başkanlıklarıyla gerekli koordinasyonun sağlanarak kesinlikle müsamaha gösterilmemesi ve kaçak olarak yapı inşa eden kişi/firmalar hakkında yapının hafriyat ve su basman aşamasından başlamak üzere gerekli bildirimlerin İlçe Kaymakamlıkları, İlçe Belediyeleri ve İlçe Jandarma komutanlıkları ve İlçe Emniyet Müdürlüklerine yapılmasının sağlanması ile ilgili konular görüşüldü.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, ruhsatsız ve ruhsata aykırı yapıların yetkili birimlere iletilmesi noktasında mahalle muhtarlarının da duyarlı davranmasının önemli olduğuna vurgu yapıldı.