Kadın Meclisinden Aydemir'e Destek

Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi, yaptığı yazılı basın açıklamasıyla Muğla Baro Başkanlığına aday olan Bodrumlu avukat Emine Yenilmez Aydemir’i desteklediklerini açıkladı.

Kadın Meclisinden Aydemir'e Destek

Geçmiş yıllarda CHP Bodrum İlçe Başkanlığı İlçe Yönetim Kurulu'nda üyeliği yapan, ayrıca Muğla milletvekili aday adayı da olan Aydemir, geçtiğimiz günlerde Muğla Barosu başkanlığına aday olduğunu açıklamıştı. 

Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi’nden yapılan yazılı basın açıklamasında, her zaman kadının beyanı esas almak kaydı ile hak savunuculuğu yapacak olan güçlü bir Baro temsiliyetinin kadınlar için vazgeçilmez olduğu vurgulanarak, Aydemir’in adaylığının desteklendiği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı;

"Muğla Barosu'nun seçim tarihi şu an belirsizliğini koruyor olsa da Genel Kurul adaylık sürecine ilişkin Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak destek beyanımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. 

Bu yıl, 3 dönem aynı Baro Başkanı yönetiminden sonra Av. Emine Yenilmez Aydemir de aday olduğunu açıkladı. Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak başkanlığa bir kadının aday olmasını umut ile karşıladık. Adaylık kararının, istikrarlı bir şekilde yerelde kadın erkek eşitliği politikalarına talip olan ve o yolda ilerleyen kadın örgütlenmelerinin ve Kent Konseyi Kadın Meclisinin çalışmalarının ve taleplerinin karşılığı olduğunu düşünüyoruz.

Av. Emine Yenilmez Aydemir, bugüne kadar Kadın ve Çocuk hakları alanında gerek daha önceki Yönetim Kurulu Üyesi olarak gerekse Yönetim Kurulu’nda yer almaksızın değerli katkılarda bulunmuş, kadına ve çocuğa yönelik şiddet davalarının yargılanmalarında amasız fakatsız taraf olmuştur.
 
"Pandemi" döneminde ve başkaca dönemler gerekçe gösterilerek arka plana atılan, hatta ulaşılamayan bir baro olmaktan ziyade, aktif, her daim kadının beyanı esas almak kaydı ile hak savunuculuğu yapacak olan güçlü bir Baro temsiliyeti biz kadınlar için vazgeçilmezdir. Adliye koridorlarında, karakolda ve yaşamın her alanında kadın erkek eşitliğini benimseyen, basmakalıp cinsiyetçi söylem ve beyanlardan uzak bir hak savunuculuğunu benimsemek biz kadınlar için hayatidir. Baroların, hak savunuculuğu salt adliye koridorlarında değil, yaşamın her alanında var olmak zorunda. Dolayısıyla yerel yönetimleri, STK'lar ve yurttaşı bilgilendirmek, hak arama kabiliyetini artırmak Barolara düşen toplumsal bir görev ve ödevdir. 
 
Tüm bunlara ve karar alma mekanizmasına talip bir kadın adayın olması bizlerin de çalışmalarının önünü açacak olup, kadın ve çocukların hak arayışını güçlendirecektir. 
Dileriz ki, Muğla Barosu Genel Kurul’unda hak savunuculuğun tüm öteki sayılanlar açısından daha güçlü, daha kararlı ve taraf bir Baro Başkanlığı ve Yönetim Kurulu ile Muğla ilinde çalışmalarda bulunan bir Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu seçilir. Bodrum Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak, Av. Emine Yenilmez Aydemir’in Muğla Barosu Başkanlık adaylığını destekliyoruz."