KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARINDA TARTIŞMA

Kadın gruplarının Bodrum Belediye Meydanında düzenlediği kutlamaların Cuma namazı...

KADINLAR GÜNÜ KUTLAMALARINDA TARTIŞMA
Kadın gruplarının Bodrum Belediye Meydanında düzenlediği kutlamaların Cuma namazı saatine denk gelen diliminde gürültü yapıldığını öne süren cami imam hatibi ile bazı kadınlar arasında polemik yaşandı.

Bodrum Tepecik cami önünden yürüyüşe geçen Bodrum Kadın Dayanışma gurubu üyesi yaklaşık 100 kadın sloganlar atarak, davul, zil, düdük çalarak Bodrum kalesi yanındaki Barış Meydanına kadar yürüdü. Eyleme katılan kadınlar tepeden tırnağa mor renkli giysiler içinde yürüyüşe katıldılar. Eyleme katılanlar ellerinde “Ev işçilerine sosyal güvence, parlamentodaki koltuğumuzu terk et, yaşasın kadın dayanışması, kadına yönelik şiddette dünya ikincisiyiz, kadınız, isyandayız ,alandayız, geceleri de sokakları da istiyoruz, eşit temsiliyet istiyoruz, temsilde yüzde 50 kota uygula” şeklinde pankartlar taşıdılar.

Sloganlarla Barış meydanına varan kadınlar yürüyüş sonrası konuşmalar için ses düzeni kuruldu. Ancak tam konuşmaların başlayacağı sırada meydanda bulunan Kızıl Hisarlı Mustafa Paşa Cami imamı Harun Ateş gelerek Cuma namazı nedeni ile camide vaaz verildiği için gürültüden rahatsız olduklarını söyleyip, kadınların eylemlerini Cuma namazından sonra yapmalarını istediler. Kadınlar ise bu duruma sinirlenince kısa süreli bir gerginlik oluştu.

8 Mart Dünya Kadınlar günü etkinliğine katılan kadınlar yürüyüş ve konuşma yerlerini kendilerinin belirlemediğini kaymakamlığın verdiği izinde buranın belirlendiğini ifade ettiler. Cami hocası bugün vaazınında kadınlarla ilgili olduğunu, ancak gürültü nedeniyle rahatsız olduklarını tekrar söyledi. Dışarıda namaz kılacak insanlar var ifaderini kullanan Cami Hocası ”Burada kilise olsa, burada havra olsa Müslümanlar olarak saygı duymak zorundayız. Bu her halde Kaymakamlık Cuma namazını dikkate almamış veya düşünmemiş ama biz saygı duymak zorundayız. Biz de Cuma namazımızı kılmayalım mı o zaman. Ses içeriye geliyor. Ben görevimi yapıp sizi uyardım. Vebali günahı size ait” dedi.

Eylem yapan kadınlar saygısızlık yapmadıklarını yer seçimini kendilerinin yapmadığını ifade ederek” Biz saygısızlık yapmıyoruz. İznimizi kaymakamlıktan almışız, burayı tayin eden biz değiliz. Şimdi siz bize diyorsunuz ki yapmayı. Bizim 2 saat iznimiz var. Yürümüşüz buraya kadar gelmişiz ” ses çıkarmayın” diyorsunuz bize burada göbek atmayacağız, oyun oynamayacağız, bir şey teşhir etmiyoruz, son derece düzenli bir şekilde bir eylem içindeyiz” dediler.

İmam ile kadınlar arasında bir süre karşılıklı olarak devam eden konuşmalardan sonra imam camiye geri döndü. Daha sonra kadınlar kısa bir değerlendirme yaparak eylem yapacakları yeri değiştirdiler .

Eyleme katılan kadınlar, “Cuma namazı var diyorlar, itirazımız yok. Kimsenin dini ile uğraşmıyoruz. Bu gün burayı bize açamıyorlar senede bir gün kadınlar günü yine erkekler kadınlara saygı göstermediler “diye tepki gösterdiler.

Belediye meydanına gelen kadınlar bu meydanda bulunan Adliye Camisinden uzak bir yerde eylemlerine devam edip şarkılar söyleyip sloganlar attılar. Eylemin sonunda bir gurup Ak partili bayanda Bodrum Kadın Dayanışması üyelerine çiçek vererek birlikte fotoğraf çektirdiler.