Kadınlar İsyan Etti...

Kırıkkale ve Konya’da çocuklarının gözleri önünde öldürülen Emine Bulut ve Tuba Erkol için Bodrum’da kadınlar meydana çıktı. 

Kadınlar İsyan Etti...

Kırıkkale ve Konya’da çocuklarının gözleri önünde öldürülen Emine Bulut ve Tuba Erkol için Bodrum’da kadınlar meydana çıktı. 

Kırıkkale’de yaşayan 38 yaşındaki Emine Bulut'un, 4 yıl önce boşandığı eşi tarafından bir restoranda defalarca bıçaklanarak öldürülmesinin yankıları sürerken Konya’da 37 yaşındaki Tuğba Erkol’un 3 çocuğunun gözü önünde eşi tarafından 20 yerinden bıçaklanarak öldürüldüğü haber geldi. 

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği(BKD) öncülüğünde de Belediye Meydanı’nda bir araya gelen çok sayıda kadın, isyan edip taleplerini dile getirdi. “Yasta Değil, İsyandayız” yazılı büyük bir pankart taşıyan kadınlar, “Sistematik Erkek Şiddeti İşkencedir”, “Kadın Cinayeti Politiktir”, “İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula” yazılı dövizler taşıyıp sloganlar attılar. Eyleme meydandan geçen vatandaşlar da destek verdi. 

Burada bir açıklama yapan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, “6284’ü uygula. İstanbul Sözleşmesi’ni uygula. Sistematik erkek şiddetini sistematik olarak tanımla, işkenceden ceza aç. İddianameyi oradan hazırla. Meclis 1 Ekim’de açılacak ya. Bize kocaman laflar söylemesinler. 1 Ekim’de Meclis’i kadına karşı erkek şiddeti gündemiyle açsınlar” dedi. 

Eylemde kadınlar, birbirleri ile kol kola girerek daire oluşturdular. Yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan eylem yaklaşık bir saat sürdü.