Kadınlar Sırt Sırta Verdi

Bodrum’da bir araya gelen kadınlar, Danıştay'ın İstanbul Sözleşmesi ile ilgili aldığı kararı protesto etti. Kadınlar eylemde sırt sırta verdi.

Kadınlar Sırt Sırta Verdi

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği çağrısıyla Kadın Ağacı önünde bir araya gelen kadınlar, "Haklarımızdan, hayatlarımızdan vazgeçmiyoruz" ve "Bu dava böyle bitmeyecek, mücadele sürecek" yazılı pankart açtılar, "İstanbul Sözleşmesi yaşatır" yazılı dövizler tuttular.

"Kadınlar buraya dayanışmaya", "Kadınlar birlikte güçlü" sloganları attılar.

Eylemci kadınlara meydandan geçen tatilcilerin de destek verdiği görüldü. Kadınlar eylemde birbirlerine destek olduklarını göstermek için sırt sırta verdi. 

Kadınlar adına basın açıklaması yapan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Avukatı Evrim İnan, şunları söyledi;

“Cumhurbaşkanının gerekçesiz olarak tek cümle ile Resmi Gazetede yayınlattığı İstanbul Sözleşmesi'nden çıkma kararının yargılandığı dava sürecinin ilk aşaması davaların reddi kararı ile tamamlandı. Danıştay davalarının kaybedenleri belli. 

Danıştay 10. Daire’nin 3 yargıcı, sadece oy çokluğu ile açılan davaları reddettiler ve tarihe bağımsızlığını yitirenler olarak isimlerini yazdılar. Sadece daha çok olan oylar ile Cumhurbaşkanı’nın 20 Mart 2021 tarihinde gece yarısı keyfi verilmiş ve uluslararası bir sözleşmeden çekilmesini doğru bulduklarını ifade etmiş oldular. 

Anayasa'nın hüküm altına aldığı, "mahkemelerin bağımsızlığı", "hakimlik ve savcılık teminatı" altında "hakimlik ve savcılık mesleği"ne ilişkin özel hükümlerle“ düzenlenen hakimlerin, görevlerinde bağımsız olduklarını; Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verme ilkelerini yok saymış, biat ettiklerini bizzat açıklamış oldular. 

Davanın kaybedenleri biz değil, bağımsız olmayan yargıçlardır, biat edenlerdir, şiddeti evde, sokakta, işte, mecliste, mahkeme salonlarında meşru kılanlardır, şiddeti görmezden gelenlerdir. İstanbul sözleşmesi bizim, Danıştay’ın kararı hükümsüzdür, kabul etmiyoruz. Biz bitti demeden, bitmez. İstanbul Sözleşmesi tekrar imzalanarak etkin bir şekilde uygulanmadan, mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.”