Kadınlar ve Sağlık Çalışanları İçin Fidan

CHP Bodrum İlçe Kadın Kolu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yaşamını yitiren kadınlar ve sağlık çalışanları için fidan diktiler.

Kadınlar ve Sağlık Çalışanları İçin Fidan

Umurca Mahallesi’nde belediyeye ait bir alanda yapılan ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın da katıldığı etkinlikte cinayete kurban giden kadınlar ve koronavirüsle mücadelede yaşamını yitiren sağlık emekçileri için zeytin fidanları toprakla buluşturuldu, can suyu verildi. 

Etkinlikte konuşan CHP Bodrum İlçe Kadın Kolları Başkanı Umut Anıl Özdoğan, şunları söyledi:

“Bizim baharımız, 8 Martlarda alanları dolduran kadınların yan yana gelmesiyle başlar. Peki bugün ülkemizde kadın erkek eşitliği açısından neredeyiz? Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı. Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı. 

İktidar temsilcileri “lebalep” kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, Cumhurbaşkanına hakaret noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor. Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara itaat et rahat et anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir. İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalışıyor.

Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz: Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir. Biz Cumhuriyet Halk Partili Kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız. Emek biziz. Umut biziz. Mücadele biziz. Halk biziz. Halkın iktidarını da bizler kuracağız. Kutlu olsun 8 Mart! Dayanışma olsun, yaşam dolsun, cesaret olsun.”

8 Mart’ın bir kutlama günü olmadığını da sözlerine ekleyen Umut Anıl Özdoğan, “Kadınların hak ve mücadelesini anma, ayrımcılığa ve şiddete karşı çıkma günüdür. Dünyamızı ve ülkemizi kasıp kavuran salgın nedeniyle çok sayıda sağlık çalışanımızı kaybettik. Sağlık şehitlerimizi buradan anıyoruz. CHP Kadın Kolları olarak geçen sene başlattığımız, ‘Yitirdiğimiz her bir cana bir fidan’ sloganıyla çıktığımız kadın ormanı oluşumunda katkı sağlayan Bodrum Belediye Başkanımıza, belediye çalışanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Bugünkü fidanlarımızı yitirdiğimiz her bir kadına ek olarak sağlık sektöründe hizmet verip hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarına da adıyoruz. Ruhları şad olsun. Yaşasın örgütlü mücadelemiz, yaşasın kadın dayanışması” ifadelerini kullandı. 

Etkinlikte 8 Mart Haftası dolayısıyla belediye başkan vekili olarak görevlendirilen en genç belediye meclis üyesi Ayşenaz Gültekin Öncel, Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu ve CHP İlçe Başkanı Halil Karahan da duygu ve düşüncelerini ifade etti. 

Ardından bir açıklama yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise “Arkadaşlarımız geçen yıl yitirdiğimiz her kadın için buraya ağaç diktiler. Bu yıl da yitirdiğimiz kadınlar için ağaçlar dikiyoruz. Biz buraya ağaç dikmek istemiyoruz. Biz kadınlarımızı yaşatmak istiyoruz. Türkiye’de şiddet sadece kadınlara değil, toplumun her tarafına yayılmış durumda. Yaşlısından çocuğuna, sokaktaki hayvanından doğaya kadar. O yüzden bizim mücadelemiz şiddetle mücadele olmak durumunda. Bugün farkındalık yaratmak için sabahtan beri farklı etkinlikler yapıyoruz” dedi. 

Etkinlikte kadın belediye çalışanlarına bileklik hediye edildi.