Kadınlardan 25 Kasım Yürüyüşü

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği'nce "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" dolayısıyla yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi.

Kadınlardan 25 Kasım Yürüyüşü

Tepecik Meydanı'ndan Bodrum Belediye Meydanı'na yürüyen kadınlar, "Şiddetsiz bir yaşamı feminist mücadele yaratacak" yazılı bir pankart açtılar. Kadınlar ayrıca "Fıtratımda isyan var", "Haklı şiddet yoktur", "Kadın dayanışması sınır tanımaz", "Seni de yakarım yemeği de" yazılı dövizler taşıyıp çeşitli sloganlar attılar. 

Belediye Meydanı'nda açıklamayı Zeynep Dinçer okudu. Dinçer şunları dile getirdi;

"Kadınlar yurttaş olma hakkı için cadı ilan edilip yakıldılar, baştan çıkaran yakıştırması ile şeytanlaştırıldılar, giyotinde öldürüldüler, akıl hastanesine kapatıldılar, yalnızlaştırılıp evlere hapsedildiler. Gelgelelim asla ve asla direnmekten, fikirlerini savunmaktan vazgeçmediler! Bugün bu alanlarda ifade ettiklerimiz, savunduklarımız bu tarihsel dirençten geliyor! Kadın olmak, bir erkeğin eşi, bir erkeğin kızı, bir erkeğin baldızı, bir erkeğin ganimeti, bir erkeğin cariyesi olmak değildir. Kadınlar partilerin oy deposu, işverenler için ucuz emek gücü, küçümsenecek, aşağılanacak bir cins değildir ve asla olmayacaklar! Bugün, bunu bu alanda söyleyebiliyorsak 400 yıldır verdiğimiz mücadele ile güçleniyor ve direnebiliyoruz. “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” demek salt bir slogan değil! Açık bir itirazdır, başkaldırıdır.

İtaat etmemeyi kadın tarihimizden devraldık. Biliyoruz ki ninelerimizin verdiği mücadele itaat etmeyi değil, direnerek hayatlarımızı değiştirebileceğimizin açık göstergesidir! Bu nedenle dün olduğu gibi bugün de direnmek ve bize biçilen hayatları kabul etmemek verdiğimiz mücadele ile belirlenecektir. Bu nedenle, “kadınlar birlikte, birlikte güçlü diyoruz ve söylemeye, bir araya gelmeye, mücadeleyi şartlar ne olursa olsun sürdürmeye devam edeceğiz!"

Bodrum Kadın Platformu tarafından da bir basın yürüyüş düzenlendi. Çarşı Kafeden slogan ve şarkılarla İskele Meydanı'na yürüyen kadınlar meydanda şarkılar söylediler, basın açıklaması yaptılar.