Kadınların Çığlığını Tuvale Döktüler

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nce düzenlenen etkinlikte, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için 10 metrelik tuvale boyamalar yapıldı. 

Kadınların Çığlığını Tuvale Döktüler

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği’nce düzenlenen etkinlikte, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek için 10 metrelik tuvale boyamalar yapıldı. 

25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde eylem hazırlıkları yapan Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, bugün TRAFO’da bir etkinlik düzenledi. Belediye Başkan Vekili Emel Çakaloğlu ile çok sayıda kadının katıldığı etkinlik, kadına yönelik şiddet konulu sohbetle başladı. 

Katılımcılar daha sonra 10 metre uzunlukta, 1.90 metre genişliğindeki bir tuvale boyamalar yapıp yazılar yazdılar. Kadınlar, hemcinslerine uygulanan şiddet ve kadınların bu şiddete itirazını resim ve yazılarla tuvale aktardı. TRAFO içerisindeki duvara da kadın cinayeti faillerinin fotoğrafları asıldı. 

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Figan Erozan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada 25 Kasım’ın Uluslararası Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

“Bugün burada bir tuval çalışmamız var. Biz bunun adına ‘Çığlık’ dedik. Bu tuval çalışması var olan şiddeti görünür kılma üzerinden bir çalışma değil, var olan, bize uygulanan şiddete itirazımızı dile getirdiğimiz bir çalışma. Biliyorsunuz kadına yönelik şiddet aslında bir suç ve bununla ilgili yasalarımız var, devlet olarak uluslararası sözleşmelere atılmış imzalarımız var. Bizim meselemiz, kadına yönelik şiddette yasaların ve uluslararası sözleşme yükümlülüklerinin yerine getirilmemesi. Dolayısıyla bu yasalar ve yükümlülüklerin uygulanmaması üzerinden itirazımızı tuvale dökmek istiyoruz. Bugün kadınlar olarak biraraya gelip, farklı renklerimizi, kimliklerimizi, kendi dillerimizi boya ile birbirine karıştırarak bir dayanışma oluşturmak istiyoruz. 25 Kasım’da sokaklarda olacağız.”

Etkinliğe getirdikleri kırmızı taşların amacından da bahseden Erozan, “Bu kırmızı taşlar Güney Afrika’da başlayan bir hareket. Kadınlar taşları kırmızıya boyuyorlar ve şiddet gördükleri yerlere, mekanlara bırakıyorlar. Biz de dernek olarak Türkiye’de bunu başlatmak istiyoruz. Böylece o alanda bir kadının şiddete maruz kaldığı bilgisini paylaşıyoruz. Hem de o mekanın aslında kadınlar için güvenli olmadığını göstermiş oluyoruz. Dolayısıyla var olan iktidarların, yerel yönetimlerin, mekanları, caddeleri, sokakları güvenli kılmaları için gerekli olan yükümlülüklerini yerine getirmelerini de göstermiş oluyoruz. Çünkü dışarıdan baktığınızda her yer güvenli deniyor. Aslında öyle değil. Sokaklar, caddeler, mahalleler, ülkeler… Bu güvensiz olan alanların görünür olması lazım ki, yetkililer gereklerini yerine getirsinler” ifadelerini kullandı. 

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği üyeleri, 25 Kasım Pazartesi günü saat 15.00'da Belediye Meydanı’ndaki Kadın Ağacının Önünde buluşarak kadına karşı şiddeti protesto edecek.