Kahramanlık Destanı Değil, Rutin İş!

Alp Arbak Yazdı; "Kahramanlık Destanı Değil, Rutin İş!"

Kahramanlık Destanı Değil, Rutin İş!

Size soru;

Boğazınız ağrıyor ve doktora gittiniz. Doktor sizi muayene etti ve gerekli tedaviyi düzenleyip ilaçlarınızı yazdı. Şimdi bu doktor sizden sonra şöyle bir paylaşım yapsa; “Bugün gelen hastamın boğaz ağrısını tedavi ettim. Her zaman hastalarımın yanında olacağım!...” Ne düşünürsünüz?

Ya da bir lokantaya gittiniz. Acılı Adana söylediniz. Garson yemeğinizi getirdi ve siz yiyip gittiniz. Arkanızdan garson şöyle bir paylaşım yapsa; “Bugün müşterime Acılı Adana servis ettim. Yanında da bol sumaklı soğan ve ayran verdim. Tüm aç müşterilerimin her zaman yanındayım!...” Ne düşünürsünüz?

Ne kadar ilginç olur değil mi? Halbuki ne o doktor, ne de o garson asla böyle bir paylaşım yapmaz. Çünkü yaptıkları, o insanların işidir! Tıpkı mimarların proje çizmek, öğretmenlerin eğitmek, gazetecinin haber yapmak olduğu gibi!

Ya siyasiler!

Bir belediye başkanının ya da milletvekilinin görevi, yasalar çerçevesinde halka hizmet etmektir. Dolayısıyla çöplerin toplanması, yolların dezenfekte edilmesi, temizlik yapılması bir belediyenin ASLİ görevidir.

Fakat bizde öyle paylaşım yapılıyor ki, nerede ne yapılsa anında süslü kelimelerle açıklama yapılıyor. Yani yapılan her iş siyasi amaca hizmet için reklam olarak kullanılıyor. Bu paylaşımlara da yorumlar yağıyor, tebrik mesajları geliyor. 

Bu mesajları görenler coştukça coşuyor, yolda yürüse bile abartı süslü kelimelerle paylaşım yaptıkça yapıyor, halka moral verdiklerini söylüyor.

“Başkanımız görevinin başında”, “temizlik işçilerimiz Bodrum’u boydan boya temizledi”, “Zabıtamız görevinin başında”, “Belediye Başkan yardımcılarımız yapılan işleri denetledi” gibi haber ve paylaşımlar açıkçası beni çok rahatsız ediyor.

Elbette çalışacaklar, elbette görevlerinin başlarında olacaklar. Oraya oturmak için değil, çalışmak için geldiler. Belediye çalışanlarını sıra sıra asker gibi dizip poz verdirmek, size siyasi reklam sağlamaz. İnanın bu abartılara hiç ama hiç gerek yok.

Rutin işleri kahramanlık destanı gibi anlatmak bu insanlara daha sonra zarar verecek. Zaman geçtikçe, abartı övgüler aldıkça bu insanların kendilerini dev aynasında görmesi, hiç şaşırtıcı olmayacak. Çünkü bugüne kadar bu hep böyle oldu.

Benim Bodrum Belediyesi’ne bir tavsiyem var. Lütfen şu koronavirüs günlerinde yaptıklarınızı bu kadar abartılı ve süslü laflarla anlatmayın. Yaptığınız herşeyi zaten yapmak zorundasınız, çünkü göreviniz bu!

Aksayan bir çok servis var, siz de biliyorsunuz. Biraz bunları düzeltmek için çaba harcayın. 

Bu arada Bodrum’a değer katacak, Bodrum’un geleceğine damga vuracak büyük projeleri istediğiniz gibi anlatın. Bizlerde sonuna kadar destek olalım.

Ama rutin işleri kahramanlık destanı gibi anlatmayın. Zaten yaptıklarınızı bu halk görür merak etmeyin!