KARAADA’NIN YENİ SAHİBİ AYHAN YAŞAR!

Bodrum açıklarında bulunan ve günübirlik tur teknelerinin vazgeçilmez duraklarından...

KARAADA’NIN YENİ SAHİBİ AYHAN YAŞAR!
Bodrum açıklarında bulunan ve günübirlik tur teknelerinin vazgeçilmez duraklarından biri olan Karaada’nın bir girişimci tarafından 99 yıllığına kiralandığı ortaya çıktı. Sadece adada bulunan tesisi değil, adanın tamamını kiraladıklarını söyleyen Ayhan Yaşar isimli girişimci, adada doğa ile bütünleşecek bir jeotermal tesis yapacaklarını söyledi.

Ayhan Yaşar adayı bu sene, 5686 Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu gereği 30 yıl ve 10 ar yıl uzatarak 99 yıllığına kiraladıklarını söyledi. Yaşar, adadan çıkan termal sudan aldıkları numuneler ile yaptırılan tahlile göre çok değerli minerallerin olduğunun ortaya çıktığını, İstanbul Üniversitesinde yaptırılan tahlil sonuçlarına göre Karada da çıkan sıcak suyun içinde magnezyum, kalsiyum ve sülfür bulunduğunu söyledi. Yaşar açıklamalarına şu şekilde devam etti;

"Bu mineraller insan vücudu ile barışık mineraller. Burada yapacağımız doğa ile barışık, ada yaşantısına bütünleştirici yöntemleri geliştirmeye çalışıyoruz. Bodrumlularla ve derneklerle iç içe, uzun vadeli yatırım planlamaktayız. Yatırımlarımızın içinde kesinlikle doğayı bozucu, yüksek binalar olmayacak" dedi.

Adada bulunan ve yakın zamana kadar Bodrum Belediyesi tarafından işletilen ılıca hakkında da bilgiler veren Ayhan Yaşar şunları söyledi;

"Ilıca niteliğinde, 32 derece ama daha derinde suyun daha sıcak olduğu ve üst seviyelerde sıcaklığın düştüğü, insan ısısına yakın dereceyi de bu şekilde yakalayabildiğini, tarihsel geçmişinde ise M.Ö. dönemlerde sağlıkla da kullanıldığını öğrenmiş bulunmaktayız" dedi.

Ayhan Yaşar şuanda günübirlik yaz sezonunda gelen misafirleri ağırladıklarını ancak burada yapılacak olan termal tesislerle Bodrum turizmini 12 aya çıkaracaklarını ifade ederken, arkeolojik ve doğal SİT’lerle dolu adada oluşacak yapılaşmanın nasıl olacağı ve nasıl kontrol edileceği ise merakla bekleniyor.