Gökmen’e Kanalizasyon Yanıtı

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Osman Gökmen’in yeni hastane kanalizasyon altyapısı iddialarına yanıt verdi. MUSKİ’nin hastanenin kanalizasyon altyapısı çalışmalarına başladığı görüldü.

Gökmen’e Kanalizasyon Yanıtı

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, geçen hafta basın mensuplarına yaptığı açıklamada hastane inşaatının 12’nci ayda bitirilmesinin planlandığını fakat yerel yönetimlerin kanalizasyon hattı ile ilgili bir girişimlerinin olmadığını dile getirerek “Bodrum Belediye Başkanının söz verdiği ya da MUSKİ’nin yazılı olarak bildirdiği kanalizasyon bağlantı hattı ile alakalı herhangi bir ilerleme veya iletişime geçme yok” ifadesini kullanmıştı. 

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Osman Gökmen’e yanıt verdi. Açıklamasında ilçeye yapılan gençlik merkezi ve yarım kalan Yalıkavak yolunu da gündeme getiren Karahan, şu sözlere yer verdi:

“AKP İlçe Başkanı Sayın Osman Gökmen her zaman olduğu gibi eksik, yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltıp klasik AKP mantığı ile CHP’li belediyeler çalışmıyor algısını yaratmaya çalışıyor. Son yaptığı açıklamada MUSKİ’nin görevini yapmadığı ile ilgili kaygılarını dile getirmiş. Sizlere hastane inşaatı altyapı sürecini paylaşıyorum. Takdiri sizin vasıtanızla Bodrum Kamuoyuna bırakıyorum. 

“PARALEL ALTYAPI BAĞLANTISI PROJESİ HAZIRLANDI”

2020 yılında revize edilen karayoluna paralel altyapı bağlantısı projesi hazırlandı. Devlet Hastanesi inşaatına tekrardan başlanılması üzerine MUSKİ, 24.03.2021 tarih ve 9173 sayılı yazı ile TCK 26. Muğla Şube Şefliğine geçişler için başvuruda bulunmuştur.  24.06.2021 tarih ve 476062 sayılı karayolları yazısı sonrası protokol hazırlanıp, imzalanmıştır. 

“ARALIK 2021 TARİHİNDEN ÖNCE BİTİRİLECEKTİR”

06.07.2021 tarih ve 20103 sayılı MUSKİ yazısı ile Dünya Bankası projesi kapsamında müşavir ve yüklenici talimatlandırılmıştır. Burada görmüş olduğunuz bütün çalışmalar bir hukuk ve kurallar çerçevesinde yürütülmektedir. Olağan üstü bir durum yaşanmadığı takdirde Aralık 2021 tarihinden önce de bitirilecektir.

“19 YILDIR BODRUM’A HİÇBİR KALICI ESER BIRAKMAMIŞTIR”

Hepinizin bildiği üzere iktidar partisi 19 yıldır Bodrum’a hiçbir kalıcı eser bırakmamıştır. Bunun ezikliği ve bilgi kirliliği ile kamuoyunu yanıltmaya çalışmaktadır. Ne yaparsanız yapın beceriksizliğini saklayamazsınız. 6 senedir bitiremediğiniz 10 milyon maliyetli Yalıkavak yolu yarım dururken, 11 senedir bitiremediğiniz, 4 bakan, 4 ilçe başkanı eskiten Bitez gençlik merkezinin durumu meçhulken gündem değiştirme çabalarınız nafile. Biz Bodrum halkına güveniyoruz. Bodrum halkı bilinçli ve uyanıktır. Buradan tekrar AKP yöneticilerine söylüyorum. Sandıklarda görüşürüz. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Bodrum’da da halkımız sizleri sandığı gömecektir.”

“HASTANE İNŞAATININ KAÇ LİRAYA MAL OLDUĞUNU KİMSE BİLMİYOR”

Kanalizasyon altyapısı çalışmalarının önünde yaptığı açıklamanın ardından hastane inşaatının tabelasının önüne giden Karahan, “Kamu ihalelerinde bir kural vardır. Yapan bellidir, tarihi bellidir ama halkın parasıyla yapılan hastane inşaatının kaç liraya mal olduğunu hiç kimse bilmemektedir. Yatak sayısı belli, firma belli ruhsat tarihi yok. Ne zaman başlamış, 500 takvim günü. Takvim gününün anlamını da açıklasınlar. Bedeli ne kadar? Bütün devlet ihalelerinde, kamu ihalelerinde rakam yazar. Burada rakam yazmıyor. 2017 yılında çıktığında bedeli 42 milyondu. Yüzde 40’ı bitti dediler. Müteahhit ödemeyi aldı, almadı. İhale iptal oldu. 2 senedir çürüyordu. Daha sonra 75 milyon gibi bir rakam söylendi. 75 milyon kalan yüzde 60 için mi, tamamını mı, diğer yapan firmanın bedeli mi ödedindi, hepsi muğlak. Burada duruyor. AKP’ye yakışan bu şekilde.” dedi.

“KASABANIN ŞERİFİ GİBİ BURALARDA DOLAŞIYORSUN”

CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan, Osman Gökmen’in hastanenin sahibi gibi davrandığını savunarak “İlçe Başkanı sanki buranın sahibi gibi geliyor, videolar çekiyor. Sanırsınız kendi mülküne kendi parasıyla hastane yapıyor. Ayıp bir şey ayıp. Burada yapılan iş halkın parasıyla yapılıyor. Altyapı da halkın parasıyla yapılıyor, arıtma da halkın parasıyla yapılıyor, hastane de halkın parasıyla yapılıyor. Sen sanki kasabanın şerifi gibi buralarda dolaşıyorsun, ‘hastane inşaatı’ devam ediyor. Tabi devam edecek, vergimizi ödüyoruz. Vergisini ödeyen halk, hastaneyi de isteyecek, devlet binasını da isteyecek, arıtmayı da isteyecek.” diye konuştu. 

Yeni hastane önünde MUSKİ tarafından kanalizasyon hattı için çalışmaların başlatıldığı görüldü. İlçe Başkanı Karahan, hastaneden çıkacak hattın karayolunun altından geçirilerek Bitez arıtma tesisine bağlanacağını söyledi.