Karantinadaki Hastanın Sonucu Negatif!

Milas’ta Korona Virüsü şüphesi ile gözlem altına alınan hastanın testleri sonuçlandı. Negatif çıkan sonuçlar ve tamamlanan tedavi sonrası hasta taburcu edildi.

Karantinadaki Hastanın Sonucu Negatif!

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) ilgili son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ülkemizde bugüne kadar pozitif vakaya rastlanmadığını söyleyerek, “Yurt Dışından Dönen Vatandaşlarımızın 14 Gün Kuralına Uymasını Rica Ediyoruz” dedi.

Yaptığı açıklamada, Avrupa’nın almadığı önlemlerin Türkiye’de çok önceden alındığının altını çizen Koca, “Sebebi, insan hayatına verdiğimiz değerdi. Avrupa tedbirleri maalesef ağırdan aldı ve ağırdan almaya devam ediyor. Bu tavrın dünya insanına bedeli var. Bu dönemde ayrıca komşu ülkelerde de ağırdan tedbirlerin alınmasıyla her geçen gün koronavirüsle ilgili endişeler artmış oldu ve sınırımıza dayandı” bilgisini verdi.

Koca, Türkiye’nin pek çok sınır komşusu da dahil 84 ülkede vaka görüldüğünü anlatarak, şu değerlendirmede bulundu:

“Toplam vaka sayısı 95 bin 572’ye ulaştı, dünya genelinde 3 bin 285 kişi hayatını kaybetti, hastalığa yakalanıp iyileşenlerin sayısı ise 53 bin 411 oldu.”

Virüsün dış kaynaklı olduğu ve içeride bulunmamasının hastalıkla mücadelede önem taşıdığına dikkati çeken Koca, “Dış kaynaklı olduğunda da sizin ülkenin içine bu virüsün girişini önlemeniz gerekiyor. Bu anlamda her türlü tedbiri ve bu kararları erken dönemde almanız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Numune alınan 1363 vakadan pozitif çıkan olmadı”

Sağlık Bakanı Koca, koronavirüs şüphesiyle numune alınan vaka sayısının 1363 olduğunu belirterek, “Bunlardan pozitif çıkan hiçbir vaka olmadı” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu süreci çok yakından takip ettiğini vurgulayan Koca, Erdoğan’ın, vatandaşın sağlığının önemsenmesi ve bu noktada her tedbirin en üst düzeyde alınması yönünde talimat verdiğini bildirdi.

“Yurt dışına giden dönen herkes potansiyel virüs taşıyıcısı”

Bu çerçevede 8 bakanlık ile Bilim Kurulunun önerilerinin karara çevrildiğini ve hızla uygulandığını anlatan Koca, şöyle devam etti: “Salgın kapımızda. Görüyoruz ki 84 ülkede görülmeye başladı ve her geçen gün bu ülkelerin sayısı artıyor. Yani yurt dışına giden ve yurt dışından dönen herkes potansiyel virüs taşıyıcısı olarak karşımızda.”

Bakan Fahrettin Koca, bu süreçte vatandaşı daha çok bilgilendirmeye önem verdiklerini dile getirerek, vatandaşların da tüm uyarıları hassasiyetle dikkate almalarını istediklerinin altını çizdi.

“60-65 yaş üstündekiler mümkün mertebe dışarı çıkmamalı”

O nedenle bu dönemde “14 gün kuralı” olarak altı çizilen tedbire uyumun önem taşıdığına işaret eden Bakan Koca, “Yurt dışına giden kişilerin dönüşlerinde 14 gün kendilerini evde izole etmelerini, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını, riskli vatandaşlarımızın 60-65 yaş üstündekilerin, altta riskli bir hastalık durumu olmasa bile mümkün mertebe dışarı çıkmamalarını, kalabalık ortamlara girmemelerini istiyoruz. Çünkü, yaşlılar için daha risk oluşturduğunu biliyoruz” dedi.

Hastalığın bundan sonra da Türkiye’ye gelmemesi ve bugüne kadar sağlanan bu durumun sürdürülebilir olmasının yalnızca sağlık çalışanları değil vatandaşların gayretiyle de mümkün olduğunu vurgulayan Koca, üzerinde vatandaşların korunma yöntemlerinin yer aldığı afişler hazırlandığını, afişlerin yaygın olarak kullanılacağını söyledi.

Umre’den dönen bütün vatandaşların sağlık taramasından geçirildiğini aktaran Bakan Koca, “Şu ana kadar herhangi pozitif vaka bulunmadı. 20 bine yakın gelen vatandaşımızın içinde mevsimsel grip olarak daha 15’i geçmedi" dedi.