KARIA MEDENİYETİNE YOLCULUK

Arkeolog Canan Küçükeren, tarih meraklılarını ve Bodrum severleri Karia Medeniyeti'ne...

KARIA MEDENİYETİNE YOLCULUK
Arkeolog Canan Küçükeren, tarih meraklılarını ve Bodrum severleri Karia Medeniyeti'ne götürdü.
Bodrum Belediyesi Meclis Salonu’nda Karia araştırmacısı, Arkeolog Canan Küçükeren, antik dünyanın 7 harikasından biri olarak bir zamanlar Bodrum’u (Halikarnassos) süsleyen anıt mezar Mozole’yi yaratan, Güneybatı Anadolu’nun en eski denizci ve savaşcı kavmi Karialılar ve uygarlıklarından bir kesit sundu.
Küçükeren konferansta, kültürünü binlerce yıl koruyan Karialıların kimliklerini, yaşam biçimlerini, dinlerini, dillerini, tarihini ve şehirlerini anlattı. Satrap Mausolos’un yanısıra dünyanın ilk kadın amiralleri I. ve II. Artemisia ile, Kraliçe Ada ve tarihin babası Herodotos’un da ilginç hikayelerini konu eden Küçükeren, onemli Karia kentlerinden bugüne ulaşan eserlerin dialarını da konferansta izleyicilere sundu.
Küçükeren “Bu kültürün günümüze yansımaları salt antik kaynaklardan alınan verilerle değerlendirilmiştir" diyerek şöyle konuştu:
"Amaç, günümüz kuşaklarının üzerinde yaşadığı toprağın zenginliklerinin kavraması, yani Karia’nın daha çok bilinmesi, daha çok sahip çıkılması, daha çok korunması ve yeterince talan edilen bu kültürün daha da fazla talan edilmeden genç kuşaklara aktarılmasıdır” diyen Küçükeren, “son tarihi verilere göre bizler, bu topraklarda yaklaşık 1200 senedir yaşıyorsak; bu topraklara kanımız ve canımız ile karıştıysak, artık Anadolu’ya daha çok sahip çıkmalıyız. Bu muhteşem mirasa biz sahip çıkmadıkça, başkalarına hak tanınmaya çalışıldığından, geleceğimize sahip çıkmak adına önce biz sahip çıkmalıyız geçmişimize; bizler bilinçlendikçe, bu konudaki çalışmalar ve araştırmalar çoğaldıkça, çoğu yanlış ön yargılar da değişecek ve Anadolu Uygarlıkları, tabii ki Karia da tarihte hak ettiği noktaya ulaşacaktır”