Karne Şenliği 5. Kez Yapıldı...

Bodrum’da Cumhuriyet Halk Evleri’nin her yıl geleneksel hale getirdiği “Karne Şenliği” 5’inci kez yapıldı. 

Karne Şenliği 5. Kez Yapıldı...

Bodrum’da Cumhuriyet Halk Evleri’nin her yıl geleneksel hale getirdiği “Karne Şenliği” 5’inci kez yapıldı. 

Toplumsal Eğitim ve Gelişim Derneği (TEGED) Cumhuriyet Halk Evleri Bodrum Şubesi, 5. Karne Şenliği’ni Oasis Nurol Kültür Merkezi’nde yaptı. Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ummuhan Yurt, derneğe devam eden öğrenciler ve velilerinin katıldığı şenlik, saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. 

Köy Enstitüleri ile ilgili kısa belgeselin gösterildiği şenlikte, öğrenciler ellerinde Türk Bayrakları ile 10. Yıl Marşı eşliğinde sahneye çıktı. Ardından Cumhuriyet Halk Evleri Bodrum Şube Başkanı Mehmet Ömer Girgin, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıp ilçedeki Köy Enstitülü öğretmenlerden Ali İhsan Yücel’i sahneye davet etti. Ali İhsan Yücel de Köy Enstitülüleri ile ilgili anılarını paylaştı. 

Etkinlik, öğrencilerin “Bremen Mızıkacıları” adlı oyunu İngilizce olarak sahneye koymaları ile devam ederken, sonrasında müzik dinletileri ve dans gösterileri sunuldu. 

Cumhuriyet Halk Evleri Bodrum Şube Başkanı Mehmet Ömer Girgin, şenlikle ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“Bu sene ilk defa mezun veriyoruz. 5 yıldır bizlerle beraber olan çocuklar var. Onlardan ayrılmak çok garip ve duygusal olacak. Bugünkü “Karne Şenliği”nde Köy Enstitüleri’ni esas aldık. Dernek tüzüğümüze göre de derneğimizin işlevselliği Köy Enstitüleri’nden alıntılarla yürüyor. Bütün Cumhuriyet sevdalısı dostların destekleriyle, gönüllü öğretmenler eşliğinde eğitim dönemi boyunca onlara destek veremeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizin elde ettiği başarılar bizi daha da hırslandırıyor. Bazıları eğitimdeki o fırsat eşitsizliğini derneğimizde gidermeye çalışıyor. Bir çok okullarda göremedikleri şeyleri Köy Enstitüleri mantığıyla işlediğimiz için yaşayarak öğreniyorlar. Bunun gururla söylüyoruz, hepsi okullarından bir tık öndeler. 3’üncü sınıftan 8’inci sınıfa kadar derneğimiz bünyesinde 85 öğrenci var. Haftada 6 gün onlara gönüllülerimiz eşliğinde destek sağlıyoruz.”

Şenlik, yaklaşık 2 saat sürdü.