KARNINDAKİ 5 AYLIK ENGELLİ BEBEĞİYLE YAŞAMINI YİTİRDİ!

Bodrum'da, engelli olduğu belirlenen bebeğinin alınması için hastaneye kaldırılan...

KARNINDAKİ 5 AYLIK ENGELLİ BEBEĞİYLE YAŞAMINI YİTİRDİ!
Bodrum'da, engelli olduğu belirlenen bebeğinin alınması için hastaneye kaldırılan yaklaşık 5 aylık hamile kadın, bebeğiyle birlikte yaşamını yitirdi.

Yalıkavak Mahallesi'nde ikamet eden 7 yıllık evli Gürkan ve Havva Sarıkaya (24) çifti yaklaşık 5 aylık bebeklerinin kontrolü için özel bir hastaneye gitti. Kontrollerde bebeğin ileri düzeyde engelli olduğunun anlaşılması üzerine ailenin de rızasıyla hamileliğin sonlandırılmasına karar verildi. Önceki gün hamileliğin takip edildiği hastanede gebeliğin sonlandırılması işlemleri sırasında aniden rahatsızlanan Havva Sarıkaya ve karnındaki bebeği, doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Haber verilmesi üzerine hastane gelen polis ve cumhuriyet savcısı, Sarıkaya'nın üzerinde yaptığı incelemenin ardından kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için anne ve
karnındaki bebeğini Muğla Adli Tıp Kurumuna gönderdi. Olayı öğrenen Havva Sarıkaya'nın yakınları ise büyük bir üzüntü yaşadı. Havva Sarıkaya'nın eşi Gürkan Sarıkaya'nın yakınlarının yardımıyla güçlükle ayakta durduğu görüldü.

Olayın ardından bir açıklama yapan hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orçun Koçak, Havva Sarıkaya'nın bir önceki hamileliğinde de bebekteki bir beyin anomalisi nedeniyle gebeliğinin sonlandığını anlatarak şunları söyledi:

"Sarıkaya'nın bu gebeliğinde de beyinde benzer bir sorun fark ettik ve konunun uzmanından da görüş aldık. Yapılan detaylı kontrollerde de bebek doğduktan sonra zihinsel, yürüme, görme ve konuşma engelli olması sonucunun yüksek düzeyde olmasından dolayı, bebeğin tahliye raporu oluşturuldu. Hastayı dün sabah itibariyle hastaneye yatırdık."

Bebeğin tahliyesi için gerekli tedaviye başlandığını sözlerine ekleyen Koçak konuşmasına şöyle devam etti:

"Suni sancısına başladık. Bu süreçte gebelikte görülebilecek nadir durumlardan birisi olan doğum komplikasyonu olduğundan şüphelendiğimiz aniden bir şuur kapanması, solunum ve dolaşımın durması söz konusu oldu. Bu iş elimizin altında oldu. Hemen müdahalesini yaptık ve yoğun bakıma aldık. Yaklaşık 3 saat boyunca hastaya kalp masajı yapıldı. Kendi elimizle yaptık ama hastamızı kurtaramadık" dedi.

Havva Sarıkaya ve karnındaki bebeğinin cesedinin otopsiye gittiğini ve ölüm sonucunun yapılan otopsinin ardından belirleneceğini kaydeden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Orçun Koçak, yaşanan olayın meslek hayatında ilk kez karşılaştığı bir tablo olduğunu ifade ederek "Benim başıma hiç gelmemişti ancak iki kez bu şekilde vaka gördüm. İkisini de kurtaramadık. Ani gelişen bir durum. Hiçbir kötü alışkanlığı olmayan bir insanda aniden bu sorun yaşanırsa bu emboli olarak düşünülür" dedi.

Koçak, hastanın 23 haftalık olduğunu ve karnındaki engelli bebeğin alınması için 24 haftanın sınır olduğunu, bu süreyi geçirmeden bebeği almak istediklerini ancak böyle bir durumla karşı karşıya kalmanın kendisini çok üzdüğünü sözlerine ekledi.