KAUNOS'TA KAZI ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde bulunan ve 3 bin yıllık tarihi...

KAUNOS'TA KAZI ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI
Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde bulunan ve 3 bin yıllık tarihi geçmişi olduğu bildirilen Kaunos Antik Kenti'nde kazı çalışmalarına başlandı. Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Kaunos Kazı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık, Kaunos'un kendi tarihi içerisinde çok özel bir yer olduğunu belirtti. Prof. Dr. Işık, ''Kaunos, kendi döneminde Akdeniz'e bir dil gibi uzanan, 2 limanlı bir ticaret kentiymiş. Kaunos'u 'arkeolojik park haline getirmeyi planlıyoruz. Program çerçevesinde kazı, konservasyon, restorasyon, onarım, deneysel arkeoloji, arkeolojik park çalışmaları alanlarında çalışmalar yapacağız'' dedi. Işık, Kaunos Antik Kenti'ndeki kazıların 4 kategoride ele alındığını ifade ederek, ''Bu kazılar tuzla, tiyatro-proskenion, tiyatro-tonozlu giriş ve tiyatro-çeşme anıtı bölgelerinde gerçekleştirildi. Çalışmalarda tarihe ışık tutacak çok önemli bulgular elde edildi. Kaunos Antik Kenti'nde ekip olarak hedefimize ulaştık. Kaunos, arkeolojik araştırmalarda model olmaya başladı'' diye konuştu. Geçen kazı döneminin son günlerinde keşfedilen Kaunos tuzlasının Anadolu arkeolojisinde bir ilk olarak kayıtlara geçtiğini iddia eden Prof. Dr. Işık, şöyle konuştu:
''Zamanında göz merhemi yapımında aranan bir katkı maddesi olan Kaunos tuzunun üretildiği tavaların yeri, Dalyan beldesinin dünyaca ünlü İztuzu sahilinde ortaya çıkarıldı. Bu sene, tuzun üretildiği tavalarda çalışmalarımız sürecek. Tuzun sağlık amacıyla kullanıldığı, o dönemi anlatan antik yazarlar tarafından çok sayıda eserde anlatılmış, önümüzdeki çalışma sürecinde yapılacak bilimsel incelemeler sonrasında tuzun sırrı iyice ortaya çıkacak. Tiyatro ve sahne binasının önü tamamen kazıldı. Tiyatronun yapım evresine ait proskenion cephe mimarisinin restütasyonunu çizebilecek mimari malzemeye ulaşıldı. Burada yapılan kazılarda 'döner sahne sistemi' bulundu. Bugüne kadar sadece antik yazarların anlatımlarından bilinen böylesine bir sistem mimari kalıntısıyla arkeologlar ilk kez tanışmış oldu. Tiyatronun kuzey tonozlu girişinin hemen doğusundaki moloz kaldırılmıştır. Bu moloz dolgunun altından gün ışığına çıkarılan mimari kalıntının tiyatro için tasarlanmış çeşme binası olduğunu tahmin ediyoruz.''
Prof. Dr. Işık, tarihi Kaunos Antik Kenti tiyatrosundaki ilk gösterilerin 2006 yılında Atatürk'ün ''125. Doğum Yılı'' kutlamaları çerçevesinde Orkestra Akademik Başkent tarafından sunulan konser ile geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu'nca yapılan sema gösterisi olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:
''Ziyaretçilere yönelik düzenlemeler yapıyoruz. Araziyi yoğun bitki örtüsünden arındırmanın yanı sıra ziyaretçiler için uygun noktalara bilgilendirme ve yönlendirme levhaları dikiyoruz. Daha geniş bilgi edinmek isteyenler için ise kitap ve broşür edinme imkanı sunuyoruz.'' Kaunos Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları, 25 kişilik ekip tarafından yürütülüyor.