Kavaklıdere Roket Takımı Türkiye Şampiyonu

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST Karadeniz'de, şampiyonlar açıklandı. TEKNOFEST roket yarışmaları lise kategorisinde, Kavaklıdere Sadık Göçen Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan Kavaklıdere Roket Takımı Türkiye şampiyonu oldu.

Kavaklıdere Roket Takımı Türkiye Şampiyonu

TEKNOFEST 2022 Karadeniz ödüllerinin sahiplerini bulduğu ödül töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Samsun'un Çarşamba Havalimanında düzenlendi. Televizyon ekranlarından canlı yayınlanan ödül töreninde, roket yarışması lise kategorisinde TEKNOFEST'e katılan Kavaklıdere Sadık Göçen Anadolu Lisesi öğrencileri kupa ve ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldılar. Şampiyon öğrencilerin gururu ve mutluluğu, canlı yayında ekranlara taşındı.

Roketten elektrikli arabaya, yapay zeka ile çalışan yangın uyarı sistemlerinden insansız deniz araçlarına ve çevreci ekosistem projelerine kadar bir çok alanda Muğla'nın çeşitli okullarından TEKNOFEST yarışmalarına katılan ve ilk 10'a girmeyi başaran Muğla takımları, 30 Ağustos - 4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun Çarşamba Havalimanı'nda düzenlenen TEKNOFEST final sergisi ve ödül törenine davet edildiler. Öğrencilerimiz, festival alanında açtıkları stantlarla finale kalan projelerini sergileme imkânı bulurken ödül heyecanı yaşadılar.

Elektrikli otomobiller kategorisinde Muğla Şehit İlhan Ziya Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi / Muteg EA ve Muğla EA Takımlarıyla yer alırken roket yarışması alanında Kavaklıdere Sadık Göçen Anadolu Lisesi / Kavaklıdere Roket Takımı, turizm teknolojisi alanında ise yine aynı okuldan AKYA Takımı yer aldı. İnsanlık yararına teknoloji alanında Marmaris Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi / Martılar Teknoloji Takımıyla ve kutup araştırmaları alanında Muğla Bilim ve Sanat Merkezi / Teknoloji Takımı ile Samsun'da düzenlenen TEKNOFEST Karadeniz finallerinde Muğla’yı en güzel şekilde temsil ettiler.