KAVGA BÜYÜYOR!...

Myndos Antik Kenti kazılarını yürüten, Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi...

KAVGA BÜYÜYOR!...
Myndos Antik Kenti kazılarını yürüten, Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin ile aktör Salih Güney arasındaki Myndos kazıları ile ilgili tartışma büyüyor.

Geçtiğimiz haftalarda, kazılara destek olmak amacıyla kurduğu Myndos Kentini Koruma, Yaşatma ve Tanıtma Derneği’nin kapısına kilit vuran Salih Güney, Kazı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin’i sert sözlerle eleştirmişti. Arkeolog Prof. Dr. Mustafa Şahin'i uluslararası sponsorlara yüz çevirmek ve kazılarda yol katedememekle suçlayan Güney, Gümüşlük’ün kazı nedeniyle büyük mağduriyet yaşadığını, tüm bunlara rağmen bir mezar kalıntısından başka bir şeye ulaşılamadığını belirterek “Burada 10 bin kişilik antik tiyatro ve hamam olduğu için bu çalışmaları başlatmıştık. Ancak ortada ne hamam var ne tiyatro. Kendisi kazılacak yerlerin tümü için kamulaştırma talep ediyor! İyi bir arkeolog, gece kazı alanına girer, çalışır ve en azından o tiyatronun ayaklarını ortaya çıkarırdı. Bu işler, böyle yürür!” ifadelerini kullanmıştı.

Güney’in bu sözlerine yanıt veren Mustafa Şahin ise "Bir kazı başkanı kanun ve yönetmeliklerden ayrılmamalı, hak sahipleri mağdur ve rahatsız edilmemelidir. Sayın Güney, biraz fazla Indiana Jons filmlerinin etkisinde kalmış olsa gerek ki, tarafımıza gece ve kaçak yapılacak kazıları tavsiye etmektedir. Keyfi yapılacak öyle bir kazı, kazı başkanında “cevher”den çok ancak eşkiyalığa işaret eder" şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Salih Güney’den Arkeolog Prof. Dr. Mustafa Şahin’e “eşkıya” yanıtı gecikmedi. Kaçak kazı uygulamaları için Türkiye’den örnek gösteren Güney, “Bunun için fazla uzağa gitmeye gerek yok. Marmaray Projesi’nde, tüm baskılara rağmen ‘eşkıya’ arkeologlar, üç vardiya çalışarak 8 bin yıl geriye giden tarihi ortaya çıkardılar. 2000’li yıllarda, İzmir Agora’yı kazan ‘eşkıya’ arkeologlar ise geceleri, zamana karşı yarışarak Agora’yı ortaya çıkarmayı başardılar. Gece başladılar, sabah çıkardılar! Şu anda ise Hasankeyf, Limantepe kazılarında hiçbir kamulaştırmaya gerek kalmadan, ‘eşkıyalar’ hızla çalışmaya devam ediyorlar” dedi.

Salih Güney, kapısına kilit vurduğu derneğin sağlayacağı uluslararası finansman kaynaklarına da “hayal mahsulü” diyen Mustafa Şahin’e, belgelerle yanıt verdi. BM Kalkınma Fonu’ndan destek almak için girişimlerde bulunduğunu söyleyen ünlü aktör, “Uludağ Üniversitesi tarafından hazırlanan formu tamamlayarak, STDF 2013/01 dilekçe numarası ile müracaatımız yapılmıştır. Ayrıca Hollanda Tur operatörünün genel müdürü tarafından kazıya, ecza dolabı ve çanta hediye edilmiş, yine aynı yetkili tarafından kazıyı destek amacıyla Hollandalı arkeologlarla çalışma imkanı yaratılmıştır. Bu ülkeden gelecek arkeolog ve öğrencilerin masrafları da Hollanda Başkonsolosluğu tarafından karşılanacaktı. Bu sayede bizim de Avrupa Bankası’ndan destek isteme şansımız doğacaktı. Ancak Mustafa Şahin’e konuyu açtığım zaman, kendisi formalitelerin çok uzun olduğunu, İnterpol raporu ve Kültür Bakanlığı prosedürlerinin tamamlanmasının zaman açısından uygulanamaması gibi şeylerden dert yanınca, proje üretilemedi, rafa kaldırıldı" dedi.

Prof. Dr. Mustafa Şahin, Salih Güney’e Myndos yararına düzenlediği konserin gelirini de sormuştu. Güney, bu soruya da şöyle yanıt verdi:

"Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi Tiyatroyu bir geceliğine kullanmak üzere derneğimize bağışta bulundu. Myndos Şenliği altında düzenlediğimiz konser aceleye geldiği için maalesef yeterli kitlelere erişilemedi. Dolayısıyla yeterli gelir de sağlanamamış ve sanatçı misafirlerimizin bazılarına ödeme dahi yapılamamıştır. Ama konser, anılarımızda kalmış, Myndos ismi duyurulmuştur. Asar Adası’na 5 tavşan bırakılarak gündem yaratılmış, arkeopark projesi başlatılmış, www.ancientmyndos.com web sitesi İngilizce ve Türkçe alarak hazırlanarak hiçbir yerde yayınlanmamış, para ve haritalarla renklendirilmiştir. Ayrıca, 1000 adet şapka ve t-shirt yaptırılarak halka dağıtılmıştır."

Ünlü aktör, kendisini gündeme gelme çabasında olmakla suçlayan Mustafa Şahin’e "Hiçbir menfaat gözetmeksizin arkeolojiye gönül vermiş, bunu Prof. Dr. Jale İnan sayesinde misyona dönüştürmüş, görev olarak kabullenmiş bir aktör olarak toplumumuza, ülkeye sahip çıkma, sevme bilincini aşılayana kadar ulusal ve uluslararası gündemden düşmeyeceğimden kuşkunuz olmasın" diye yanıt verdi.