Kaymakam Bayar Etkinliği Terk Etti

Bodrum’da Cevat Şakir’i anma etkinliklerinde emekli öğretmen Hatice Yücel’in sarf ettiği sözlere anma etkinliğinde siyaset yapıldığını ifade ederek tepki gösteren Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, Cevat Şakir için dua okuduktan sonra etkinliği terk etti.

Kaymakam Bayar Etkinliği Terk Etti

Bodrum Belediyesi ve Bodrum Deniz Müzesi tarafından düzenlenen Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın 48. ölüm yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında mezarının bulunduğu Gönültepe’de bir etkinlik gerçekleştirildi. 

Etkinlikte konuşan Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, “Cevat Şakir Bodrum’u o kadar seviyor ki sürgün cezası bittikten sonra yine Bodrum’a geliyor. Şu an turizm sektörünün en başat kalemlerinden olan mavi yolculuğu geliştiriyor. Türkiye’ye bunu ilk getirenlerden. Yokuşbaşı’ndan girerken Bodrum’a Merhaba diyor. Onun bu merhabası bugün bizi bir araya getiriyor. Şiirinde Bodrum’a gelenin aşık olup tekrar gidemeyeceğinden bahsediyor. Bu kıymetli şairimiz yaşamı boyunca çok güzel eserler vermiş. Geriye, biz çocuklara gençlere çok güzel mesajlar bırakmış. Nur içerisinde yatsın.” dedi. 

Törende konuşan öğretmen Hatice Orman ise “Ben 18 yaşımdan beri her 13 Ekim’de buradayım. Bir Bodrum çocuğu ve bir Bodrumlu olarak kendisine minnet duygularımı yıllardır ifade ediyorum, etmeye çalışıyorum. Biz yıllardır hep bir avuç insanla hep Halikarnas Balıkçısını anıyoruz ve sevgili öğrencilerimiz bizi hiçbir zaman yalnız bırakmıyor.” dedi. 

Etkinlikte kürsüye gelen emekli öğretmen Hatice Yücel ise “O gün süngerde denizde vurgun yiyenler bugün teknelerle kıyılarımızı kirletiyor. Kıyılarımızı sabotaj ediyor. Saraylar yaptırıyor. Bunu söylemek zorundayım, çünkü bu zincirin halkalarını yaşadım teşekkür ederim.” dedi. 

Kaymakam Bayar, Yücel’in bu konuşması üzerine “Ben buraya gelip bir Fatiha okuyup gideceğim. Burada siyaset yapıyorsunuz. Duamızı yapalım gidelim. Ben şu an duamı okuyup gideceğim. Ben anmaya ve bir Fatiha okumaya geldim. Bulunduğumuz ortamda devlet adamlarını suçlamalar, işte sarayları suçlamalar. Yapmayın bunları, gerek yok.” dedi. 

Kaymakam Bayar, daha sonra Cevat Şakir’in mezarı başına giderek dua okudu ve etkinlikten ayrıldı.