Sel Mağdurlarına Büyük Destek

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, geçen Aralık ve Ocak ayında ilçede yaşanan su baskınlarında evleri zarar gören vatandaşlara yaklaşık bir milyon 770 bin TL yardım temin edildiğini söyledi.

Sel Mağdurlarına Büyük Destek

Bodrum’da Aralık ayı başında Karaova bölgesinde, Ocak ayında da Yarımada’nın batı bölgelerinde şiddetli yağışlar nedeniyle su baskınları yaşanmıştı. Özellikle evlerin giriş katlarının etkilendiği baskınlarda, vatandaşların ev eşyaları zarar gördü. 

Şiddetli yağış nedeniyle su baskınlarının olduğu günlerde sahadaki çalışmaları an be an izleyen Kaymakam Bayar, sonraki günlerde zarar gören vatandaşlarla ilgili çalışmalarını sürdürdü. Kaymakam Bayar'ın girişimleriyle yağmurda evleri hasar gören vatandaşların yardımına Bodrum Kaymakamlığı koştu. Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığı ile baskınlardan zarar gören vatandaşlara bir milyon 770 bin TL yardım temin edildi. 

“YARDIMLAR KISA SÜRE İÇERİSİNDE İLETİLECEK”

Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, konu ile ilgili Kent Haber’e açıklamalarda bulundu. Sözlerinin başında tüm Bodrum’a afetsiz bir yıl dileyen Kaymakam Bayar, Aralık ayında Mumcular'da Ocak ayının 7’si ile 11’i arasında Bodrum Yarımadası'nın özellikle batı bölgelerinin şiddetli yağışlardan olumsuz etkilendiğini hatırlatan Kaymakam Bayar, sözlerine şöyle devam etti:

“Ocak ayı başındaki şiddetli yağışlarda Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, İslamhaneleri bölgelerimizde 73 adet evin yağmurdan etkilendiği kayıt altına alındı. Aralık ayındaki su baskınlarından etkilenen Mumcular'daki 4 evimize yaklaşık 70 bin TL yardım, Kaymakamlığımız Sosyal Yardımlaşma Vakfı aracılığı ile iletildi. Bu yardımlar genel itibariyle ev eşyası niteliğindeki yardımlardı. Ocak ayında meydana gelen yağışlar sonrasında etkilenen vatandaşlarımıza ise yaklaşık bir milyon 700 bin TL’lik yardım Kaymakamlığımıza gönderildi. Bu yardımlar yakın bir zamanda 73 aileye iletilecek. Yağmur nedeniyle genellikle ev eşyaları zarar gördü. Beyaz eşya, kanepe, yatak odası gibi eşyalar. Zarar gören evler genellikle binaların giriş katları” dedi. 

“BAHÇE DUVARLARI SU BASKINLARINDA HAVUZ GÖREVİ GÖRDÜ”

Bodrum Yarımadası'ndaki altyapı çalışmalarını yakından takip ettiklerini vurgulayan ve su baskınları ile ilgili vatandaşlara da uyarılarda bulunan Bodrum Kaymakamı Bilgehan Bayar, binaların etrafına çevrilen duvarların yeterli su gideri olmadığı için havuz görevi gördüğüne vurgu yaparak sözlerini şöyle sürdürdü:

“Belediyemizin hasar oluşan bölgelerde altyapı sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaları Kaymakamlığımız yakından takip etmekle beraber, ben Bodrum Kaymakamı olarak bir şeyin altını vurgulamak istiyorum. Afet niteliğindeki bu durumlarda insanlarımızın kusur denilebilecek uygulamaları var. Evlerimizin giriş katlarındaki bahçelerinde su için giderleri yok. Vatandaşlarımız bu binalarda kendisine bahçe değil sanki havuz yapmışlar. Yağan yağmurun suları o bahçelerde birikti, gidecek yer bulamayınca da evlerin içerisine doldu, yani giriş katlarına. Biz o dönemlerde bahçe duvarlarını yıkmak zorunda kaldık. Kaymakamınız olarak rica ediyorum, aldığınız ya da oturduğunuz evlerin giderlerini çok iyi kontrol edin. Giderlerin yeterli şekilde olmasını sağlayın. Bu konuda bize ve yerel yönetimlerimize de büyük yardım yapmış olursunuz. Tekrar hepinize afetsiz, sağlıklı, huzurlu bir yıl diliyorum.”

Muhabir: Hamdi Yörür