Spor Salonları İle İlgili Açıklama

Bodrum’daki İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki spor salonları, çeşitli dallarda ücretli spor eğitimi veren kulüplerin kullanımına kapatıldı. Bodrum Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada uygulamanın Cumhurbaşkanlığının aldığı “Salonların tüm öğrencilere ücretsiz şekilde kullandırılması” kararı çerçevesinde olduğu ifade edilerek, “Artık çocuklarımız spor faaliyetleri yapmak için ücret ödemek zorunda kalmayacaktır.” denildi.

Spor Salonları İle İlgili Açıklama

Bodrum’da lisanslı olarak basketbol, futbol, voleybol, jimnastik, gibi çeşitli spor dallarında faaliyet gösteren ve devlet okullarının spor salonlarını kullanan spor kulüpleri tarafından yapılan açıklamada, bin 500 lisanslı sporcunun lig müsabakaları devam ederken salonların kulüplerin kullanımına kapatıldığı ifade edildi. Açıklamada; uygulama ile çocukların spordan uzaklaştırmakta olduğu iddia edilerek karardan ivedilikle vaz geçilmesini talep edildi.

BODRUM KAYMAKAMLIĞI’NDAN AÇIKLAMA GELDİ

Spor kulüplerinden gelen bu açıklama üzerine Bodrum Kaymakamlığı’ndan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Kaymakamlığın açıklamasında, uygulama ile Bodrum’da çocukların spor yapma hakkı ellerinden alındığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı tam tersine salonların ücretsiz olarak tahsis edildiği ifade edildi. 

Açıklamada "‘Bodrum’da Çocukların Spor Yapma Hakkı Ellerinden Alındı’ iddialarına ilişkin Bodrum Kaymakamlığımızca ilgilileri ve kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirme gereği hasıl olmuştur.” denilerek şu ifadelere yer verildi:

“İddiaların aksine Bodrum’da çocukların spor yapma hakkı ellerinden alınmamıştır. Tam tersine öğrencilerimizin spor yapabilmeleri için, spor salonları MEB Strateji Geliştirme Başkanlığının 07.07.2021 tarihli yazıları doğrultusunda ücretsiz olarak kullanıma açılmıştır. Bu salonlardan tüm öğrenciler ücretsiz olarak faydalanabilmektedir.

"1500 sporcunun alınan kararla birlikte mağdur olduğu, okul spor salonlarından çıkarıldığı, hazırlık yapma, antrenman yapma şansları ellerinden alındığı" bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır.

Konu ile ilgili muhataplarına, Halk Eğitim Merkezimizce kurs açılması, bu şekilde faaliyetlerine velilerden ücret almaksızın devam etmeleri noktasında öneride bulunulmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilgi yazı ve emirleri doğrultusunda okullarımızın spor salonları, Halk Eğitim Merkezimiz veya İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz aracılığı ile ücretsiz olarak kullanıma açılacağından veliler artık çocuklarımızın spor faaliyetleri yapması için ücret ödemek zorunda kalmayacaktır. 

Halk Eğitim kurslarımız ve okullarımızdaki egzersizler ile spor salonlarımız öğrencilerimizin hizmetindedir. Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğümüz koordinesinde de planlama yapılarak okul spor salonlarımız öğrencilerimizin hizmetine sunulmaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”