Kent Estetiğine Bu İhanet Bitmeli!..

Kent Haber'in ısrarla takipçisi olduğu, Bodrum'un kent estetiğine en büyük ihanetlerden biri olan tabela ve totem kirliliğine karşı toplumsal bir mutabakat oluşuyor.

Kent Estetiğine Bu İhanet Bitmeli!..

Turizm kenti Bodrum'un en güzel ve işlek caddeleri, yıllardır yerel yöneticilerin duyarsızlıkları nedeniyle, reklam amaçlı kullanılan bilboard, megalight, raket ve totemlerle adeta istila edildi. Türkiye'nin en gözde turizm merkezlerinden biri olan Bodrum'un cadde ve bulvarları, birilerinin reklamını yapma veya reklam kazancı elde etmesi pahasına sayı ve büyüklükleri sürekli artan bilboard, raket, totem ve megalightlarla görüntü kirliliğine kurban edildi. 

Büyükşehir Belediyesi yönetmeliğine de ters düşen; karayolu kenarlarına, kavşaklara ve refüjlere koyulan reklam tabelaları ile dev ekranlar, sürücülerin trafik yönlendirmelerine ve ışıklandırmalarına olan dikkatini dağıtıyor, bazı noktalarda görüşü engelleyerek trafik güvenliğini de tehlikeye sokuyor.

KİMSENİN MARKASI BODRUM'DAN DEĞERLİ DEĞİL!..

Geçtiğimiz haftalarda Kent Tv'de yayınlanan "Kent Sohbetleri" programına katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, konuyla ilgili sorulan bir soru üzerine Bodrum Yarımadasının en önemli sorunlarından biri haline gelen ve müthiş bir görsel kirlilik oluşturan tabela ve totem kirliliğine son vereceklerini ifade ederek, “Tabelalara yeni bir çalışma yapacağız. Daha önceden yapılan bir çalışma vardı, maalesef uygun değil. Avrupa’da bakıyorsunuz sadece kentlerin tabelaları var. Sokaklarda başka bir yerin tabelasını görmüyorsunuz. Artık arabada, cep telefonunda navigasyon var, herkes aradığı yeri buluyor. O yüzden tabela işini külliyen ortadan kaldıracağız. Dükkan tabelalarında da cephenin belli bir yüzdesini yine şart koşacağız. Bir bakıyorsun, bütün cepheyi kaplamış. ‘Balık ekmek 30 TL. İçkini getir meze bizden’ şeklinde afişler, tabelalar. Bir de ışıklı tabelalar var. Bunlar, Bodrum’a hiç yakışmayan işler. İşgaliye, totem, tabela kirliliği ve imar hepsi birlikte yürüyor” demişti.

BODRUM TOTEM TABELA ÇÖPLÜĞÜ OLMASIN!..

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz'ın Halikarnas Radyo'da hazırlayıp-sunduğu programın bu haftaki konusu da tabela ve totem kirliliği oldu. Bodrum’u çirkinleştiren totem ve tabela kirliliğine dikkat çekmek amacıyla, canlı olarak yayınlanan programa Bodrum Belediyesi ve BODTO Meclis Üyesi Atilla Serttaş ve İş İnsanı Gürol İnan stüdyo konuğu olarak katıldı. Programa canlı telefon bağlantısı ile katılan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Serdar Kocadon, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Erdoğan Başeymez ve Mimarlar Odası Başkanı Gamze Türk konu ile ilgili görüşlerini paylaşıp, karşı karşıya olduğumuz sorun ve bu konunun çözümüne yönelik atılacak adımlarda fikir birliğinde olduklarını açıkladılar. 

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz, çözüme yönelik oluşturulması düşünülen "Bodrum Temizlik Hareketi" sivil insiyatifinin, Bodrum Kent Konseyi bünyesinde "KENT ESTETİĞİ ÇALIŞMA GRUBU" olarak çalışmalarına devam edeceğini açıkladı. Yılmaz, bu sivil insiyatifin öncüleri ve oda başkanlarının önümüzdeki günlerde Muğla’ya giderek Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı, Karayolları ve Anıtlar Kurulu yetkilileri ile konuyla ilgili görüşmeler yaparak taleplerini ileteceklerini ifade etti. 

Radyo programı sırasında bir de kampanya şekillendi. Programın canlı yayın konuğu Atilla Serttaş’ın önerisiyle, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras totemini kendisi söken işletmelerin totemlerinin yerine birer zeytin ağacı dikme sözü verdi. Program sonrası yapılan basın açıklamasında "Bodrum’da birbiriyle yarışan, çevre kirliliği yaratan, Bodrum’un böğrüne birer hançer gibi saplanan totem, tabela, LED ekran, kayan yazılı tabelalar istemiyoruz. Bina üzerlerine konumlanan tabelaların medeni ölçülere çekilmesini, tabela konusunda standartların gerekirse yeniden belirlenmesini ve mevzuatların uygulanmasını istiyoruz. Bodrum bir turizm kenti ve görsel çirkinlik yaratan totemleriyle, LED ekranları, tabelalarıyla değil; çevre düzenlemeleriyle, mimari eserleriyle, tarihi eserlerinin ön plana çıkmasıyla anılmalı. Dünyanın medeni hiçbir yerinde böyle gelişi güzel çirkinliklere izin verilmez. Herkesi Bodrum’a, doğaya, yasa ve yönetmeliklere saygılı olmaya davet ediyoruz" ifadeleri kullanıldı.