Kent Konseyi Seçime Gidiyor

Bodrum Kent Konseyi’nin Cuma günü yapacağı Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda başkan adayları belli olmaya başladı. 

Kent Konseyi Seçime Gidiyor

Bodrum Kent Konseyi’nin Cuma günü yapacağı Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda başkan adayları belli olmaya başladı. 

Bodrum’daki çeşitli STK’larda görev alan denizci Arif Yılmaz da Kent Konseyi’ne başkan adayı olduğunu düzenlediği basın açıklamasıyla duyurdu. Sabah saatlerinde Çarşı Mahallesi’ndeki Kent Konseyi binasında düzenlenen basın açıklamasına, "Bugün yaşam haklarımız ve alanlarımız kuşatma altında, her gün bir parçamız eksiliyor; hemşerilik bilincimiz kasıtlı şekilde yok edilmeye çalışılıyor. Bizim adımıza planlar yaparken bize soruyor, bizi dinliyormuş gibi yapıyorlar. İşte şimdi bugüne kadar yapılmış tüm iyi ve doğru kararlarla tavırları ve düşünceleri, eylemleri yanıma alarak; bizi dinliyormuş gibi yapanlara cevap verebilecek, ortak aklı ortaya koyabilecek, çoğunlukçu değil çoğulcu olabilecek; yerel düzeyde katılımcı demokrasiyi yaygınlaştıracak, uzlaşmacı bir Kent Konseyi için başkanlığa adayım” ifadeleriyle başlayan Yılmaz, açıklamasına şöyle devam etti:

“Hedefim, öncelikle: Çocukların, kadınların, gençlerin ve engellilerin toplumsal yaşama katılımında önlerine çıkan fiziksel, düşünsel, sosyal engelleri ortadan kaldıracak etkinliklerini arttırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında aktif yer almalarını sağlamak. Aynı coğrafyayı paylaştığımız canlıları yok saymayan; hayvan dostu politikalar geliştirmek, doğanın haklarının da farkındalığıyla birlikte yaşamanın koşullarını oluşturmak. Kentin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel, doğal ve benzeri değerlere sahip çıkmak; kültür-sanat ve estetiğe öncelik veren politikalar geliştirmek. Sürdürülebilir kalkınma anlayışına dayalı kentin yaşam kalitesini geliştiren, çevreye duyarlı programları desteklemek. Hemşerilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesine katkıda bulunmak. Her yaş gurubunu kapsayacak şekilde, sporu yaşamın ve kentin tüm alanlarına yayacak projeler geliştirmektir. Bodrumla ilgili temel strateji ve faaliyet planlarını belirlerken Yürütme Kuruluna seçilecek arkadaşlarımla birlikte bir ekip çalışması yaparak, ortak aklın belirleyeceği ilkeler ve planlar doğrultusunda, toplum vicdanını yansıtacak tüm bu çalışmaları sadece üretmekle kalmayacak,seçilmiş yerel yönetimle birlikte,ortak çalışma zemininde, gerçekleşebilmesi için takipçisi olacağız.”

Neden aday olduğu ile ilgili soruya da yanıt veren Yılmaz, “Şu anda “mış” gibi yapanların çoğaldığını gördük. Gerçek fikirleri farklı olsa da bunu dile getiremeyen, yapıyormuş gibi görünenler olduğunu gördüm. Bizim öyle bir çalışma şeklimiz yok. Doğru bildiğimiz ne varsa ilkeler doğrultusunda savurunuz” diye konuştu.