KENT KONSEYİ VALİ CİVELEK'E TALEPLERİNİ İLETTİ

Bodrum'da ziyaretlerde bulunan Vali Esengül Civelek,Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum...

KENT KONSEYİ VALİ CİVELEK'E TALEPLERİNİ İLETTİ
Bodrum'da ziyaretlerde bulunan Vali Esengül Civelek,Bodrum Kaymakamlığı ve Bodrum Belediye Başkanlığı'nın ardından, Bodrum Kent Konseyi'ni ziyaret etti. Kent Konseyi Bürosu önünde yürütme kurulu üyeleri ve Başkan Mustafa Demiröz tarafından karşılanan Civelek; konsey binasına girmek yerine, kapının önünde açık havada sohbet etmeyi tercih etti. Sıcak ve samimi bir ortamda gelişen ziyarette Civelek "Kent Konseylerini çok önemsiyoruz. Bizlere kentin sorunlarını yerinde yaşayarak aktaran ve en önemlisi gönüllülük esasına dayanarak çalışan insanların birlikteliğini çok önemsiyor, değerli buluyoruz. Şu andaki birliktelik çok sevindirici. Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, benim yakın çalışma arkadaşım aynı zamanda. Kendisi, Bodrum Kent Konseyi'ni ziyaret etmemizi isteyerek, konseyin gerek yürütme kurulundan, gerekse başkanı beyfendiden sitayişle bahsetti. Ben de şu anda çok mutlu oldum" dedi.

DEMİRÖZ "KENTİMİZİN SORUNLARI SADECE TURİZM DEĞİL"

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz "Muğla'ya ikinci kez bayan valinin atanması, bizleri sevindirdi. Bodrum özel bir yer. Turizmini ağırlıklı olarak denizden sağlayan, marka olmuş "mavi yolculuk"un ev sahibi bir yer. O nedenle, koyların-kıyıların temizliği ayrı bir önem arz ediyor. Bu anlamda çok ciddi sorunlarımız var. Gerek denizlerin temizliği, gerekse kıyıların yağmalanması anlamında. Bugünlerde gündemde olan ve özellikle turizm sezonunda en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde, devlet hastanesinde görevinden KHK yoluyla alınan iki doktorumuz var. Biz hukuki süreci bilemeyiz ama ya yeni doktorlar acilen atansın, ya da bu doktorlar bu süreçte görevine devam etsin. Yine bir diğer önemli konu da, basında ve Bodrum ve ülke kamuoyunda çok ciddi şekilde yer alan Bodrum Kalesi'nin düzenleme çalışmaları var. Bilgilenmek istiyoruz ama bilgi alamıyoruz" dedi. Diğer yürütme kurulu üyelerinin de "şeffaflık" talebi üzerine vali ve kaymakam tarafından, şu yanıtlar verildi.

KAYMAKAM BEKİR YILMAZ "BODRUM KALESİ İÇİN SİZLERE BİLGİ VERECEĞİZ"

Vali Civelek "haklısınız, bilgi kirliliği var. Bakanlığımız en kısa sürede açıklama yapacak" derken, Bodrum Kaymakamı "sizlere bu konuda detaylı bilgi verebilirim. en kısa sürede bir araya geliriz" dedi. Yürütme Kurulu üyelerinden Abdülkadir Sevindik "bu tür bilgi kirliliklerini gidermek için, basında çıkan haberlerin ardından tarafınızdan hemen basın yolu ile açıklama yapılması, bu sorunları ortadan kaldıracaktır" dedi.

"KADIN HAKLARI VE ŞİDDETLE İLGİLİ YILLARCA ÇALIŞTIM."

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği Başkanı ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelerinden Figan Erozan da, Muğla'nın şiddet gören kadınların illere göre dağılımında, üçüncü sırada yer almasına dikkat çekerek "Bodrum'da daha çok yeni olarak, bir kaç kadına jiletli, bıçaklı saldırılarla tacizler ve tecavüzler yaşandı. Emniyet ve Jandarma gerekli hassasiyeti göstermesine rağmen, kendilerine sığınan kadınlara araçla evlere teslimi ve benzeri teknik ve personel gerektiren konularda yetersiz kalıyorlar" dedi.

Sığınma Evi'nin Bodrum'da yapılmakta olduğunu öğrenen Vali Civelek, "Belediye Başkanınıza teşekkür etmek gerek, her ne kadar sizin mücadeleniz sonucunda olduğunu söylesiniz de, o da teşekkürü hak ediyor" diyerek, diğer önlemler konusunda notlar alarak "ben yıllarca sadece şiddet gören kadınlar anlamında değil, kadınların tüm sorunları ile ilgili yıllarca görev yaptım, projeler ürettim. Sorunları gayet iyi bilen bir biriyim" dedi.

"GİTMEDEN ÇÖP SORUNUMUZU ÇÖZÜN LÜTFEN"

Bodrum Kent Konseyi yürütme kurulu yedek üyelerinden Veysel Yapıcı "yıllardır kanayan, ciğerlerimizi yakan çöp sorunu artık çözümlenmeli. Siyaseti yapılacak bir konu değil. Bari siz çözün bu sorunu, artık sizlerden bekliyoruz. Lütfen görev süreniz dolmadan çözün bu sorunu" dedi.

Bodrum Kaymakamı ve Vali Esengül Civelek, sorunu çözmeye çalışacaklarını ifade ederek, ziyaretin nezaketle sınırlı olduğunu ve fazla zamanları olmadığını ifade ederek ayrıldılar.