Kent Müzesi'nde 3 Sergi Bir Arada

Bodrum Belediyesi tarafından Bodrum’un tarihini ve kültürel mirasını gelecek nesillere aktarmak amacıyla oluşturulan Kent Müzesi’nin ikinci dönem sergisi yoğun bir katılımla açıldı.

Kent Müzesi'nde 3 Sergi Bir Arada

Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu’nun ev sahipliğindeki açılışa Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Milas Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Kır, öğretim görevlileri, öğrenciler ve sanatseverler katıldı. 

Bodrum’un kent kimliği ve kültür mirasının, eşyalar, objeler ve fotoğraflarla yansıtıldığı “Kültürel Kimlik ve Miras – Geleneğin Geleceği” Sergisi üç farklı konseptte tasarlandı. Kent Müzesi’nin bir odasında; MSKÜ Milas Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyeleri ve öğrencileri tarafından derlenen ve başta halı-kilim olmak üzere bölgemizin kültürel zenginliğini anlatan, eşya, takı ve motiflerde oluşan eserler görücüye çıktı. Bir diğer odada, Slow Food Bodrum Mutfak Kültürü-Geleneksel Bodrum Ocaklı Mutfak Alanı Sergisi kuruldu.Kent Müzesi’nin üçüncü bölümü ise Türkiye’nin ilk sualtı fotoğrafçısı Mustafa Kapkın’ın Bodrum Sualtı Dünyası ve Sünger Avcıları Fotoğraf Sergisi’ne ayrıldı.

Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ile Bodrum Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü bünyesindeki Koruma-Uygulama ve Denetim bürosu (KUDEB) organizasyonuyla açılan serginin açılışında konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Emel Çakaloğlu, eski bir kaymakam evi iken Bodrum Belediyesi tarafından Kent Müzesi’ne dönüştürülen binanın, sanat ve kültür etkinliklerinin adresi olduğunu belirtti. Bodrum Belediyesi’nin antik Halikarnassos’un tarihi ve kültürü ile harmanlanan değerlerini Bodrum turizminin bir unsuru haline getirmek amacıyla yola çıktığını söyleyen Çakaloğlu, “Tüm yerli yabancı ziyaretçilerimizin ve öğrencilerimizin sergilerimizi ziyaretleri ile yaşanmış kültürel geçmişimizi görmeleri, bilgi edinmeleri, ayrıca tarihsel ve kültürel miras konularında farkındalıklarının artırılmasını hedefliyoruz” dedi.

Çakaloğlu, sergiye katkıda bulunan başta MSKÜ öğretim üyeleri ve öğrencileri olmak üzere tüm sanatçı ve gönüllülere teşekkür etti. 

Sergi, 15 Mayıs tarihine kadar Pazartesi hariç her gün 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık kalacak.