KIRMIZI KALEM-DERSİM BELGESELİ GÖSTERİMİ

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Bodrum Örgütü, Yönetmen Özgür Fındık tarafından hazırlanan...

KIRMIZI KALEM-DERSİM BELGESELİ GÖSTERİMİ
Özgürlük ve Dayanışma Partisi Bodrum Örgütü, Yönetmen Özgür Fındık tarafından hazırlanan 2007 yılı yapımı " Kırmızı Kalem-Dersim" Belgeseli’ni OASİS Nurol Kültür Merkezinde gösterime sundu.


ÖDP Bodrum İlçe Örgütü tarafından düzenlenen film gösterimine yaklaşık 100 kişi katıldı. 1938 ve 1994 yıllarında meydana gelen olaylara karşılaştırmalı olarak bakılan belgeseli Özgür Fındık hazırladı. Eserinin, o dönemin mağdurlarını anlatan tanıkların birebir yaşadıklarını, cesetler altında tutulan çocukların kendi hikâyelerini anlattıkları bir film olduğunu kaydeden Özgür Fındık, film hakkında şunları söyledi:

“Film de 1938 ve 1994 yılları arasında bir bağ kurmaya çalıştık. Devamı olarak oradaki yaşadıkları katliamlarla birlikte bir karşılaştırma yaptık. Dün ile bugünün Dersim’i neler oluyor, neler geçiyor onları göstermeye çalıştık” dedi.

Dersim olaylarının özellikle son zamanlarda Ak Parti ve CHP arasında polemik konusu olduğunu ve geçmişten bugüne sürekli kaşınan bir konu olduğu yönündeki sorumuzu yanıtlayan Yönetmen Özgür Fındık, olayları siyasi bir malzeme olarak görmediğini ifade ederek şunları söyledi;

“Bunu siyasi bir malzeme olarak görmüyorum. Bu bizim tarihi olarak acılarımız bunun bir insanlık suçu olduğunu düşünüyorum ve bununla yüzleşmek gerektiğini düşünenlerdenim. Kırmızı kalem 2007 de yani dersimin yasak olduğu açık olarak gösteriminin dahi izin verilmediği yerlerde dahi bizim zorla gösterimler yaptığımız bir süreçte çıkardığımız bir durumdu. Bizim derdimiz gerçekten bu tarihimiz ile yüzleşmek. Ve bu tarihin acılarını ve gerçeklerini ortaya çıkarmak adına bir çalışma olarak görüyoruz. Sorun AKP ve CHP arasındaki bir malzeme sorunu olarak bizi rahatsız ediyor. Dersimlileride rahatsız ediyor. Çünkü bu siyasi polemik yapılacak bir iş değil. CHP’nin tavrı da çok doğru yerde değil. Ama AKP’nin tavrının bir politik malzeme seçim malzemesi olarak kullanmasını bizim açımızdan da Dersim açısından da bir tepki olarak görebilirsiniz diye düşünüyorum ” dedi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da Tuncelili olmasına rağmen Dersim olaylarıyla ilgili polemiklerde ki tavrını sorduğumuz Yönetmen Özgür Fındık bu konudaki görüşlerini şu sözlerle açıkladı;

" Ben kişinin ideolojik olarak temsil ettiği kuruma bakmaktayım. Bence Tuncelili olması çok bir şey belli etmiyor benim için. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi demek devlet demekti. O dönem ve o devlet otoritesinin yani o günkü ideolojik devamı olarak görüyorum. Onun için Tuncelili olup olmaması beni ilgilendirmiyor. Oradaki politik bakış açısı ve durduğu yerle ilgilendiğim için daha çok orayla ilgileniyorum.”

Karavagon Dersim Sürgünleri adlı bir sinema filminin çalışmalarını da sürdürdüğünü belirten Fındık “Sinema filmi çalışmamız var,senaryo aşamasında bitmek üzere. Artık mayıstan sonra da başvurularımıza başlayacağız ” dedi.

Film gösteriminin ardından da Yönetmen Özgür Fındık katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.